Líška horská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Líška horská
Líška horská
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Podkmeň (subphylum) Stavovce Vertebrata
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Rad (ordo) Mäsožravce Carnivora
Podrad (subordo) Suchozemské Fissipedia
Čeľaď (familia) Psovité Canidae
Rod (genus) Líška Pseudalopex
Druh (species) Líška horská Pseudalopex culpaeus
Vedecký názov
Pseudalopex culpaeus
Molina, 1782
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Líška horská (lat. Pseudalopex culpaeus, Lycalopex culpaeus, Canis culpaeus, Dusicyon culpaeus) je juhoamerický mäsožravec.

Je to druhá najväčšia juhoamerická psovitá šelma hneď po vlkovi hrivnatom. Vyskytuje sa v horách (až do výšky 4 800 m) a trávnatých pláňach na území Ekvádoru, Peru, Bolívie, Argentíny a Čile. Umelo bola vysadená na Falklandách.

Táto šelma váži 5-13 kg a má šedivú až oranžovú farbu srsti s bielou škvrnou na brade a na chrbte má výrazný tmavý pruh. Sfarbenie sa môže ešte líšiť podľa toho, kde presne jedinec žije. Vzhľadom je líška horská veľmi podobná líške hrdzavej.

Líška horská loví predovšetkým drobné hlodavce, králiky, vtáky a jašterice. Niekedy sa živí aj ovocím alebo loví ovce a iné hospodárske zvieratá, preto je prenasledovaná človekom. V niektorých oblastiach jej početné stavy ubúdajú, ale v súčasnosti tento druh nie je bezprostredne ohrozený vyhynutím.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pes horský na českej Wikipédii.