Lea Michele

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lea Michele
Lea Michele 2012.jpg
Celé meno Lea Michele Sarfati
Narodenie 29. august 1986 (28 rokov)
New York, USA
Povolanie herečka a speváčka
Roky pôsobenia 1995 - súčasnosť

Lea Michele (* 29. august 1986, New York, USA) je americká herečka, ktorá sa najviac preslávila svojou rolou Rachel Berry v seriáli Glee. Okrem iného je aj speváčka, ktorá už od svojich 8 rokov vystupovala na Broadwayi.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jej matka, Edith Sarfati, pracovala ako sestrička a Lea má po nej talianske korene. Otec Marc, španielskeho pôvodu, bol majiteľom lahôdkarstva. Vyrastala v Tenafly, New Jersey.

Lea bola už od detstva nadaná speváckym talentom, čo jej už v ôsmich rokoch pomohlo k úlohe v Les Misérables. V roku 1998 nasledovala rola v Ragtime a neskôr aj v Fiddler on the Roof. Od svojich štrnástich rokov začala hrať v broadwayskom rockovom muzikáli Spring Awakening, kde pôsobila ďalších 8 rokov.

Dnes je známa hlavne zo seriálu Glee, vysielaného na stanici Fox, odohrávajúci sa v prostredí speváckeho zboru na fiktívne strednej škole v Lime, Ohio. Lea tu stvárňuje ambicióznu Rachel, sólovú speváčku školského zboru. V roku 2010 vyhral seriál Zlaté glóbusy za najlepší televízny seriál a bol nominovaný na ďalšie ceny, z ktorých jedna bola pre najlepšiu herečku (Lea Michele).

V roku 2014 vydala svoj debutný album Louder.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lea Michele na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).