Leopard škvrnitý amurský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Leopard škvrnitý amurský
Lev
Leopard amurský v ZOO vo Philadelphii
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Podtrieda (subclassis) Živorodé (Živorodce) Theria
Nadrad (superordo) Placentovce Eutheria
Rad (ordo) Mäsožravce Carnivora
Podrad (subordo) Suchozemské Fissipedia
Čeľaď (familia) Mačkovité Felidae
Podčeľaď (subfamilia) Veľké mačky Pantherinae
Rod (genus) Panthera
Druh (species) Leopard amurský P. p. orientalis
Vedecký názov
Panthera pardus orientalis
Schlegel, 1857
Synonymá:
leopard
Rozšírenie leoparda amurského
Rozšírenie leva:

██ Pôvodné

██ Súčasné

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Leopard škvrnitý amurský (iné názvy: leopard škvrnitý mandžuský, leopard amurský, leopard mandžuský; lat. Panthera pardus orientalis) je ohrozený poddruh leoparda, žijúci v severovýchodnom Rusku a juhovýchodnej Číne.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Samce leoparda amurského môžu dorasť do dĺžky 1,5 - 2,1 metra, samice sú menšie a dorastajú do dĺžky 1,2 - 1,5 metra. Dospelý samec môže dosiahnuť hmotnosti 36 - 72 kilogramov a samica môže dosiahnuť 27 - 54 kilogramov. Tieto mačkovité šelmy majú dlhé nohy, ktoré im pomáhajú v zime pri chodení po vysokom snehu. Jeho srsť je svetlohnedej až oranžovej farby a má charakteristické tmavé škvrny, ktoré sú vidieť u všetkých leopardov. Srsť tohto leoparda sa počas ročných období mení, počas zimy bledne a v lete je veľmi svetlá, aby splynula s okolitým prostredím. V zimných mesiacoch rastie srsť rýchlejšie, pretože leopardovi dodáva teplo.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Leopard amurský obýva ruský Ďaleký východ, pričom väčšina žije na juhovýchode Ruska. Niektoré žijú aj v severovýchodnej Číne, ale niektoré boli spozorované až v Severnej Kórei. Obývajú zalesnené a horské oblasti, predovšetkým tajgy.

Potrava a lov[upraviť | upraviť zdroj]

Sú skúsený lovci a lovia predovšetkým v noci. Pri love sa vyhýbajú tigrom, ktoré sú omnoho agresívnejšie. Títo leopardi sú dobrí horolezci a plavci, čo im pomáha pri chytaní a zabíjaní koristi. Hlavnú potravu tvoria: diviaky, zajace, jelene, hlodavce, srnce, kabary a jazvece.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Leopardy amurské sa rozmnožujú na jar a začiatkom letných mesiacov. Gravidita samice trvá tri a pol mesiaca. Mávajú jedno až šesť mláďat. Mláďa je po troch mesiacoch odstavené a učí sa loviť. Po dvoch rokoch sa môžu od rodičov osamostatniť.

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento poddruh leoparda sa považuje za jednu z najvzácnejších veľkých mačiek na svete. Odhaduje sa, že vo voľnej prírode žije len 35 - 45 jedincov. Je vážne ohrozený druh a dokonca mu hrozí aj vyhynutie.