Lostprophets

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lostprophets
Základné informácie
Pôvod Flag of Wales.svg Pontypridd, Wales, UK
Žáner(-re) alternatívny metal
alternatívny rock
hard rock
Pôsobenie 1997 - 2013
Vydavateľstvá Sony BMG Music Entertainment
Columbia Records
Visible Noise
Webstránka lostprophets.com
Bývalí členovia
Ian Watkins
Jamie Oliver
Stuart Richardson
Lee Gaze
Mike Lewis
Luke Johnson
DJ Stepzak
Mike Chiplin
Ilan Rubin

Lostprophets bola britská rocková/alternatívno-metalová (spočiatku nu metalová) skupina, ktorú v roku 1997 založili spevák skupiny Ian Watkins a basgitarista Mike Lewis v meste Pontypridd neďalekko mesta Cardiff vo Walese v Spojenom kráľovstve.[1] Obaja hrali v tej dobe tiež v kapele Public Disturbance (Watkins na bicie a Lewis na gitaru, obaja tiež túto skupinu neskôr opustili). Kapela nahrala niekoľko demo CD, ale žiadne z nich sa nebolo vydané komerčne a päť radových albumov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

K zakladajúcim členom sa pripojili bubeník Mike Chiplin a sólový gitarista Lee Gaze. Skupina v takomto zložení odohrala množstvo koncertov v južnom Walese, ešte pod pôvodným názvom Lozt Prophetz, ale bez väčšieho úspechu. Názov skupiny vznikol z názvu ilegálnej skladby skupiny Duran Duran, ktorá bola odohraná v roku 1988 na koncerte v Taliansku[2].

Ich prvé demo s názvom Here Comes the Party obsahovalo prvky ska a rapu. Skupina nahrala ďalšie dva demoalbumy - Para Todas las Putas Celosas a The Fake Sound of Progress (po podpise zmluvy s Visible noise). Prvé tri skladby z ich tretieho demo albumu boli vydané tiež na ich debutovom albume (dve skladby pod iným názvom). Mnohé zo skladieb na ich prvých demo albumoch sú inšpirované filmami a videohrami, napríklad Shinobi vs. Dragon Ninja je odkazom na videohry Shinobi a Bad Dudes vs. Dragon Ninja a song Kobrakai je prešmykovačka slova "Cobra Kai" z filmu Karate Kid.

Ich experimenty so zvukom upútali vydavateľov časopisu Kerrang, ktorí skupine ponúkli vystupovanie v Londýne. Časopis Metal Hammer Magazine ohodnotil album Para Todas las Putas Celosas ako jeden z najlepších, keď získal hodnotenie 10/10. Od roku 1999 kapela pracuje už aj s novým členom Stuartom Richardsonom, ktorý sa stáva basgitaristom, na novom materiále. Lewis prechádza na sprievodnú gitaru.

V nasledujúcom roku sa skupina premenovala na Lostprophets a pridal sa k nim DJ Stepzak.

Prvý štúdiový album skupiny má názov Thefakesoundofprogress bol pôvodne nahraný ako demo, ale po jeho úspechu u niekoľkých producentov, boli tri skladby remastrované a album bol doplnený ďalšími skladbami a nahraný v Columbia Records. Album bol ocenený zlatou platňou (#44 UK chart). Medzitým Sepzaka nahradil Jamie Oliver (klávesy a sprievodný spev), ktorý hrá na remastrovanej verzii albumu.

O dva roky neskôr bola vydaná ďalšia platňa s názvom Start Something. Album zaznamenal svetový úspech a stal sa populárny aj ďaleko za hranicami Spojeného kráľovstva. Najväčí úspech zaznamenal v Spojených štátoch. Po turné k tomuto albumu skupinu opustil Chiplin.

Tretí album Liberation Transmission. vydaný 26. júna 2006, sa okamžite dostal do prvej dvadsiatky najúspešnejších britských albumov. Bicie na albume nahrával Josh Freese (hoci pôvodne skupina chcela Travisa Barkera) a novým členom sa stal Ilan Rubin (ten sám hral na albume v dvoch piesňach, Everybody's Screaming!!! a For All These Times Son, For All These Times).[3]

Rubin síce nahrával bicie k nasledujúcemu albumu The Betrayed, na následnom turné ho však nahradil Luke Johnson. V Spojených Štátoch tento album nevyšiel.

Svoj posledný album Weapons vydali Lostprophets u Epic Records (všetky predchádzajúce albumy vydali pod Visible Noise Records). Album vyšiel v roku 2012. Koncom toho roku bol Watkins obvinený zo zneužívania detí. Skupina vyjadrila, že je tým šokovaná [4] [5] a krátko na to prerušila všetky aktivity. Začiatkom októbra 2013 ale po dlhom zvažovaní činnosť ukončila. Hoci Watkins spočiatku tvrdil, že je nevinný, v novembri sa napokon k takmer všetkým obvineniam priznal. Jeho bývalí spoluhráči nad ním vyjadrili sklamanie a znechutenie a vysvetlili, že hoci bol zložitou osobnosťou a spolupráca s ním bola za posledné roky existencie kapely namáhavá, o jeho zločinoch vôbec netušili.[6] Watkins bol odsúdený na 29 rokov.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

EP a demá[upraviť | upraviť zdroj]

Date of release Title
1997 Here Comes the Party
1998 Para Todas las Putas Celosas
1999 The Fake Sound of Progress (EP)

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Dátum nahrania Názov Vydavateľ UK Album Chart US Billboard peak RIANZ Top 40 (New Zealand)
8. október 2001 thefakesoundofprogress Columbia Records / Visible Noise 44 (Gold) [2]
2. február 2004 Start Something Columbia Records / Visible Noise 4 (Platinum) [3] 33 14
26. jún 2006 Liberation Transmission Columbia Records / Visible Noise 1 (Gold 210,000+) [4] 33 14
18. január 2010 The Betrayed Visible Noise 3 (Gold)
2. apríl 2012 Weapons Epic Records 9 145

Single[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina natočila videoklip ku každému singlu a k piesni Jesus Walks (z albumu Weapons). Natáčal sa tiež klip k piesni Somedays, ten ale nebol pre Watkisovo zatknutie nikdy dokončený.

rok Názov Album UK Singles Chart Billboard Hot 100 (US Hot 100) US Modern Rock US Mainstream Rock RIANZ Top 40 (New Zealand)
2001 "Shinobi vs. Dragon Ninja" thefakesoundofprogress 41 33
2002 "The Fake Sound of Progress" thefakesoundofprogress 21
2003 "Burn Burn" Start Something 17
2004 "Last Train Home" Start Something 8 75 1 (1 týždeň) 10
2004 "Wake Up (Make a Move)" Start Something 18 9 16
2004 "Last Summer" Start Something 13
2004 "Goodbye Tonight" Start Something 42
2005 "I Don't Know" Start Something 11 24
2006 "Rooftops (A Liberation Broadcast)" Liberation Transmission 8 15 22 25
2006 "A Town Called Hypocrisy" Liberation Transmission 23
2006 "Can't Catch Tomorrow (Good Shoes Won't Save You This Time)" Liberation Transmission 35
2007 "4:AM Forever" Liberation Transmission 34
2009 "It's Not the End of the World, But I Can See It from Here" The Betrayed 16
2010 "Where We Belong" The Betrayed 32
2010 "For He's a Jolly Good Fellon" The Betrayed 99
2012 "Bring 'Em Down" Weapons 160 39
2012 "We Bring an Arsenal" Weapons

Piesne I Don't Know (z albumu Stars Something) a The New Transmission (z Liberation Transmission) neboli oficiálnymi singlami, no vysielali sa v rádiu.

Zloženie skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Posledná zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Lostprophets biography
  2. Duran Duran namesake concert
  3. Lostprophets Family tree
  4. Lostprophets release statement on Ian Watkins charges, BBC News
  5. Lostprophets band members in "state of shock" after frontman Ian Watkins accused of plotting to rape a baby, Mirror
  6. [1]