Mária Španielska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mária Španielska
Mária Španielska
cisárovná, česká a uhorská kráľovná

Narodenie 21. jún 1528
Madrid, Španielsko
Úmrtie 26. február 1603 (74 rokov)
Villamonte, Španielsko

Mária Španielska (* 21. jún 1528, Madrid, Španielsko - † 26. február 1603, Villamonte) bola španielska infantka a rakúska arcivojvodkyňa zo španielskej vetvy Habsburgovcov, manželka cisára a kráľa Maximiliána II. Habsurského.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Dcéra cisára a španielskeho kráľa Karola V. a jeho manželky Izabely Portugalskej sa 13. septembra 1548 ako dvadsaťročná vydala za svojho bratranca Maximiliána, nástupcu v habsburskej monarchii. Tento výrazný dynastický sobáš bol jedným z množstva manželstiev blízkych príbuzných, ktoré v 16. a 17. storočí upevňovali vzťahy medzi španielskou a rakúskou vetvou Habsburgovcov a mali význam i pre prípadné nástupníctvo na jednej či druhej strane. Pre Maximiliánovho strýka Karola V. i otca Ferdinanda I. mal sobáš dediča Ferdinandových trónov s infantkou i ďalší význam – od manželského súžitia mladého arcivojvodu s prísne katolícky vychovanou princeznou si sľubovali, že postupne zaniknú sympatie, ktoré v tom čase Maximilián otvorene prejavoval voči nekatolíckym vierovyznaniam.

Prvé roky po sobáši žili mladí manželia v Španielsku, kde Maximilián zastupoval neprítomného cisára Karola V. a jeho syna Filipa II. Do strednej Európy sa Maximilián vrátil roku 1550, o rok neskôr prišla i Mária so svojím dvorom. Manželstvo Márie Španielskej a Maximiliána bolo veľmi harmonické a vzišlo z neho pätnásť detí.

Mária sídlila vo Viedni, občas navštívila Čechy, kde bola 21. septembra 1562 korunovaná vo Svätovítskej katedrále v Prahe za českú kráľovnú (uhorská korunovácia sa konala v prešporskom Dóme sv. Martina 9. septembra 1563, deň po korunovácii jej manžela). Viac sa v Čechách zdržiavala po manželovej smrti (r. 1576), kedy žila v blízkosti syna Rudolfa II. Ako vdova sa Mária priklonila k zbožnosti a k podpore katolíckej cirkvi. Súžitie s najstarším synom nebolo bezkonfliktné a Mária sa preto rozhodla pre návrat do rodného Španielska, kde bývala na dvore svojho brata, kráľa Filipa II. Posledné roky života však strávila v ústraní. Po smrti bola pochovaná v Madride, v kostole sv. Kláry.

Rodinné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

V láskyplnom a tolerantnom manželstve (Mária sa nikdy nenaučila po nemecky) sa Maximiliánovi a Márii Španielskej narodilo pätnásť detí:

Rodokmeň Márie Španielskej[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Márie Španielskej do tretieho pokolenia:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maximilián I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Filip I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Burgundská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol V.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragónsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jana Kastílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izabela I. Kastílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Španielska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
infant Ferdinand, vojvoda z Viseu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Manuel I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jana Kastílska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izabela Portugalská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragónsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mária Aragónska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
infantka Beatrix z Avis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]