Mapusaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mapusaurus
Mapusaurus BW.jpg
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Rad (ordo) Plazopanvové dinosaury Saurischia
Čeľaď (familia) Carcharodontosauridae
Rod (genus) Mapusaurus
Druh (species) Mapusaurus roseae
Vedecký názov
Mapusaurus roseae
Coria a Currie, 2006
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mapusaurus je vyhynutý rod veľkého dravého dinosaura zo skupiny Carnosauria. Žil v období vrchnej kriedy (pred približne 95 Ma) na území dnešnej Argentíny. Pomenovaný bol v roku 2006 a jeho jediným druhom je Mapusaurus roseae.[1]

Bol zhruba rovnako veľký ako blízko príbuzný rod Giganotosaurus. Dorastal do dĺžky 12 metrov a vážil asi 3 až 5 ton. V rokoch 19972001 boli na rovnakom mieste nájdené pozostatky 7 až 9 jedincov v rôznych ontogenetických (vývojových) štádiách. Je teda pravdepodobné, že tieto obrie dravce žili a zrejme i lovili vo svorkách. Ich korisťou mohol byť obrovský sauropód rodu Argentinosaurus.[2]

Zaradenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližší príbuzní tohto dinosaura boli kladistickou analýzou určení zástupcovia druhov Giganotosaurus carolinii a Carcharodontosaurus saharicus, s ktorými tvorí samostatnú podčeľaď Carcharodontosaurinae.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CORIA, R. A., CURRIE, P.J.. A new carcharodontosaurid (Dinosauria, Theropoda) from the Upper Cretaceous of Argentina. Geodiversitas, 2006, roč. 28, čís. 1, s. 71 – 118.
  2. ABC News US - Details Revealed About Huge Dinosaurs [online]. Associated Press, 2006, [cit. 2011-10-24]. Dostupné online. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mapusaurus na českej Wikipédii.