Marcel Proust

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust
Marcel Proust
francúzsky spisovateľ

Narodenie 10. júl 1871
Auteuil, Francúzsko
Úmrtie 18. november 1922 (51 rokov)
Paríž, Francúzsko

Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust [vyslov: valá(n)té(n) lui žorž öžen marsel prust] (* 10. júl 1871, Auteuil – † 18. november 1922, Paríž) bol francúzsky spisovateľ a prekladateľ (angličtina). Je pokladaný spolu s Jamesom Joyceom za zakladateľa moderného románu.

Proust sa začal literatúre venovať ako veľmi mladý, založil literárnu revue Le banquet. Pôsobil v Mazarinovej knižnici v Paríži.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho literárna tvorba sa opiera o filozofiu Henriho Bergsona, kde sa zdôrazňuje význam intuície a protirozumový výklad poznatkov.

Proustova literatúra je veľmi komplikovaná, dej je zatlačený do pozadia a prevláda opis nálad, pocitov a úvah. Prelínajú sa tu časové roviny, to všetko slúži na to, aby si rozprávač oživovaním minulosti ozrejmil zmysel svojho života. Pre tento druh literatúry bolo nutné zvoliť formu vnútorného monológu, používal zložitú lyrizovanú vetu, porušoval pravidlá syntaxe.

Touto metódou Proust vyjadroval svoj „intuitívny prúd vedomia“, je samozrejmé, že tento smer sa podpísal na prehľadnosti deja. Tento štýl značne skomplikoval literatúru, ale umožnil tým popísať veľa nových vecí.

Tento spôsob literatúry ovplyvnil väčšinu vtedajších avantgardných smerov, a to tak v próze, ako aj v poézií.

Krátke prózy:

  • Napodobeniny a rozmanitosti
  • Rozkoše a dni

Eseje:

  • Kroniky
  • Vybrané texty

Po jeho smrti bola niekoľkokrát knižne vydaná jeho korešpondencia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]