Marián Huba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marián Huba
slovenský sochár, pedagóg, ochranár
Narodenie16. február 1949 (75 rokov)
Bratislava, Slovensko

Marián Huba (* 16. február 1949, Bratislava, Slovensko) je slovenský sochár, pedagóg a ochranár. Je bratom Mikuláša Hubu. V rokoch 1967 – 1973 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri figurálnej plastiky profesora Jozefa Kostku, zakladateľa moderného slovenského sochárstva.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojej tvorbe sa venuje monumentálnej aj komornej plastike, medaile, designu a tvorbe drevených hračiek. Formálne vychádza z figurálnych motívov. Jeho úprimný vzťah k prírode nie je len povrchným záujmom o okolitý svet, ale hlbokou túžbou po rovnováhe, spočívajúcou v hľadaní zákonitostí a základných princípov.[1]

Pedagogická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti pôsobí ako vedúci pedagóg odboru Dizajn a tvarovanie dreva na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave. Svojich študentov vedie k osvojeniu si tradičných remeselných a rovnako aj ekologických postupov pri tvorbe umeleckopriemyselných predmetov, čoho cieľom je čo najväčšie využitie materiálu a jeho vlastností (napr. recyklácia) a revitalizácia remesla. Dôkazom správnosti tohto smerovania sú početné ocenenia prác jeho študentov doma a v zahraničí.

Ochranárske aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Marián Huba sa popri pedagogickej činnosti venuje aj práci v oblasti ochrany prírody a pamiatok, hlavne záchrane drevenej ľudovej architektúry na Slovensku. Medzi jeho početné ochranárske aktivity patrila aj záchrana padajúceho kláštora v Marianke (v okrese Malacky), ktorá začala v apríli roku 1988. Významne sa zaslúžil o záchranu tohto pútnického miesta ako iniciátor, organizátor a tiež realizátor, spolu s ostatnými dobrovoľníkmi na čistení, spevnení muriva a zastrešení kláštora. V lete roku 1989 dokončili celkové zakonzervovanie chátrajúcej pamiatky, vďaka ktorému mohol neskôr kláštor prejsť odbornou pamiatkovou rekonštrukciou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]