Medveď hnedý kodiak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Medveď hnedý kodiak
Medveď hnedý
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Cicavce Mammalia
Podtrieda (subclassis) Živorodé (Živorodce) Theria
Nadrad (superordo) Placentovce Eutheria
Rad (ordo) Mäsožravce Carnivora
Podrad (subordo) Suchozemské Fissipedia
Čeľaď (familia) Medveďovité Ursidae
Podčeľaď (subfamilia) Ursinae
Skupina (tribus) Ursini
Rod (genus) Medveď Ursus
Druh (species) Medveď hnedý Ursus arctos
Poddruh/Plemeno (subspecies) Medveď hnedý kodiak
Ursus arctos middendorffi
Vedecký názov
Ursus arctos middendorffi
Merriam, 1896
Rozšírenie medveďa hnedého Kodiaka
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Medveď hnedý kodiak alebo medveď kodiak alebo kodiak (Ursus arctos middendorffi) je najväčší poddruh medveďa hnedého,[1] ktorý sa vyskytuje na ostrovoch súostrovia Kodiak na juhozápade Aljašky.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Samica s mlaďatami

Taxonómia[upraviť | upraviť zdroj]

Klasifikátor Clinton Hart Merriam bol prvý, ktorý rozpoznal Medveďov kodiakov ako unikáty a nazval ich "Ursus middendorffi" na počasť slávneho ruského prírodovedca Dr. Alexandra von Middendorffa.[2] Nasledujúce taxonomické skúmania spojili väčšinu severoamerických hnedých medveďov do jedného poddruhu (Ursus arctos horribilis), ale medvede Kodiak sú stále považované za unikátny poddruh (Ursus arctos middendorffi). Nedávne skúmania genetických vzoriek medveďov Kodiak preukázali, že sú úzko spojené z hnedými medveďmi z polostrovu Aljaška a Kamčatky.

Farba[upraviť | upraviť zdroj]

Farba srsti je v rozmedzí od oranžovej (typická pre samice alebo pre medvede z južnej časti súostrovia) až po tmavo hnedú. Mláďatá často majú "rodený kruh" okolo krku počas prvých rokov života. Farba Kodiaka je veľmi podobná jeho blízkemu príbuznému meveďovi grizlymu.

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom sa najviac podobá medveďovi hnedému kamčatskému, od ktorého sa líši spolu s veľkosťou aj o niečo tmavším sfarbením srsti.[3] Len málo Kodiakov je vážených v divočine a tak sú niektoré hmotnosti odhadmi. Rozsah hmotnosti pre samice je od 230 do 320 kg a pre samcov je od 360 do 635 kg.[4] Starší samci majú priemerne 480 až 530 kg v priebehu roka,[5] a výnimočne môžu vážiť až 680 kg.[6] Samice sú typicky o 20% menšie a o 30% ľahšie ako samce,[6] a dospelú veľkosť dosiahnu v 6 rokoch. Medvede vážia najmenej, keď sa na jar vynoria z brlohov, a ich hmotnosť sa v priebehu leta a jesene môže zvýšiť o 20 až 30%.[4]

Dospelý samec Kodiaka dosahuje výšku až 1,5 metra v úrovni ramien, keď stojí na všetkých štyroch končatinách. Keď stojí vzpriamene na zadných nohách, môže dospelý samec dosiahnuť výšku až 3 metre.[6] Najväčší medveď Kodiak v záznamoch žil v zajatí a zomrel v Cheyenne Mountain Zoo v decembri 1955 s hmotnosťou 850 kg.[7]

Ide o najväčší poddruh medveďa hnedého, a je veľkosťou porovnateľný s ľadovým medveďom. Tým sú medvede Kodiak spolu s ľadovými medveďmi dvaja najväčší členovia rodiny medveďov.[1]

Početnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sú všetky populácie medveďa kodiaka zdravé a schopné rozmnožovania a v niektorých lokalitách sa ich početnosť stále výraznejšie zvyšuje.[8] Počet voľne žijúcich jedinocov však nieje zďaleka taký vysoký, a odhaduje sa priemerne na 3 500 kusov.[9][10] Aj napriek tomu je vo väčšine lokalít povolený odstrel a každoročne býva zabitých asi 180 jedincov, z čoho býva až 75% samcov.[10]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Polar bear, (Ursus maritimus) [PDF]. U.S. Fish and Wildlife service, [cit. 2008-03-22]. Appearance. The polar bear is the second largest member of the bear family, after Alaska’s Kodiak brown bears, which are larger than polar bears in size.. Dostupné online. (Overview page)
  2. Merriam, C. H. 1896. Ursus middendorffi. 69–71. Proceedings of the Biological Society of Washington.
  3. Join Russian Hunting, LLC for a Brown Bear Hunt [online]. Russian Hunting Agency, [cit. 2011-06-08]. Dostupné online.
  4. a b Bear Facts Kodiak National Wildlife Refuge [online]. Kodiak National Wildlife Refuge. Dostupné online.
  5. Wood, The Guinness Book of Animal Facts and Feats. Sterling Pub Co Inc (1983), ISBN 978-0851122359
  6. a b c Kodiak Bear Fact Sheet [online]. Alaska Department of Fish and Game, Division of Wildlife Conservation, [cit. 2008-10-27]. Dostupné online.
  7. Mark Carwardine. Animal Records. [s.l.] : Sterling Publishing Company, 2008. (Illustrated.) Dostupné online. ISBN 1402756232, 9781402756238. S. 33.
  8. Van Daele, L.J., 2007, Population dynamics and management of brown bears on Kodiak Island, Alaska, Doctoral dissertation, University of Idaho, Moscow Idaho USA.
  9. http://alaska.fws.gov/nwr/kodiak/projects.htm
  10. a b http://www.wc.adfg.state.ak.us/index.cfm?adfg=bears.trivia

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kodiak Bear na anglickej Wikipédii.