Medzinárodná korčuliarska únia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Medzinárodná korčuliarska únia
International Skating Union
Základné informácie
Krátky názov ISU
Vznik 1892,
Scheveningen, Holandsko
Typ športová organizácia
Určenie / zameranie korčuliarske disciplíny
Ústredie Lausanne, Švajčiarsko
Ďalšie informácie
Rokovací jazyk angličtina
Prezident Ottavio Cinquanta
Webstránka www.isu.org
Športový portál

Medzinárodná korčuliarska únia, ang. International Skating Union, ISU je medzinárodná športová organizácia, ktorá sa zaoberá správou a riadením súťaží v korčuliarskych disciplínach krasokorčuľovanie, synchronizované krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie a šortrek. Medzi jej základné funkcie patrí tvorba štandardizovaných pravidiel a organizovanie medzinárodných súťaží v krasokorčuliarskych disciplínach.

Medzinárodná korčuliarska únia bola založená v roku 1892 v holandskom meste Scheveningen a je najstaršou medzinárodnou športovou federáciou v oblasti zimných športov.[1] V súčasnosti sídli v Lausanne vo Švajčiarsku.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Neoficiálne medzinárodné súťaže v rýchlokorčuľovaní aj v krasokorčuľovaní boli nepravidelne organizované na rôznych miestach od konca 19. storočia.[1] Prvá moderná rýchlokorčuliarska súťaž sa konala v roku 1863 v Nórsku a prvá veľká medzinárodná rýchlokorčuliarska súťaž v Hamburgu v Nemecku v roku 1885.[1] Prvá medzinárodná súťaž v krasokorčuľovaní sa odohrala v roku 1882 v rakúskej Viedni.[1]
So vznikom medzinárodných súťaží a formovaním korčuliarskych klubov a národných zväzov sa ukázalo čoraz potrebnejšie vytvoriť medzinárodné štandardy upravujúce korčuliarske športy. Vedúcu úlohu na seba prevzalo holandské korčuliarske združenie, ktoré v júli 1892 zorganizovalo kongres zástupcov korčuliarskych združení v holandskom meste Scheveningen, na ktorom delegáti z pätnástich európskych krajín rozhodli o založení Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU).[1] Základnou úlohou organizácie vtedy bolo vytvoriť jednotné pravidlá, ktoré by boli uznávané na všetkých medzinárodných súťažiach v oboch disciplínach.

V roku 1895 bolo rozhodnuté, že ISU sa bude sústreďovať iba na amatérskych športovcov a vo februári 1896 Medzinárodná korčuliarska únia zorganizovala prvé medzinárodné majstrovstvá amatérskych korčuliarov v ruskom Sankt Peterburgu.[2] V roku 1894 vstúpila do Medzinárodnej korčuliarskej únie aj Kanada.[1]

V roku 1976 usporiadala ISU prvé majstrovstvá sveta v šortreku.

V roku 1988 už ISU malo 38 členských štátov. V nasledujúcich rokoch zrušila ISU niektoré dlhoročne používané povinné figúry v sólových krasokorčuliarskych disciplínach a v kategórii tanečných párov.

Po zimných olympijských hrách 2002 v Salt Lake City pristúpila Medzinárodná korčuliarska únia rozsiahle zmeny v dovtedajších pravidlách, ktoré boli reakciou na škandály a sporné rozhodnutia rozhodcov na olympijských súťažiach v šortreku a v krasokorčuľovaní. Boli zavedené videozáznamy a možnosť preskúmať rozhodcovské rozhodnutia prostredníctvom nich. Rovnako bol zavedený nový systém hodnotenia v krasokorčuľovaní - 70 rokov používaný systém tzv. „šestkového hodnotenia“ bol nahradený bodovým systémom, ktorým sa hodnotia jednotlivé krasokorčuliarske prvky.

Organizácia ISU[upraviť | upraviť zdroj]

Medzinárodná korčuliarska únia má v súčasnosti 63 členských štátov. Vedenie organizácie tvorí rada guvernérov, ktorá má 11 členov. Na čele organizácie je jej najvyšší predstaviteľ - prezident. V súčasnosti je prezidentom Talian Ottavio Cinquanta. Akýkoľvek návrh na zaradenie do programu rokovania zasadnutia členov musí mať podporu štyroch pätín členských štátov. Návrhy sú schvaľované dvojtretinovou väčšinou hlasov.[3].

Prehľad prezidentov ISU[upraviť | upraviť zdroj]

Šampionáty ISU[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem množstva iných súťaží, nad ktorými Medzinárodná korčuliarska únia každoročne preberá záštitu, ISU sama každoročne organizuje nasledovné šampionáty v rýchlokorčuľovaní a v krasokorčuľovaní (ang. ISU Championships):

Rýchlokorčuľovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Krasokorčuľovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Súťaže v krasokorčuliarskych disciplínach konané v rámci zimných olympijských hier a série Svetový pohár v krasokorčuľovaní ISU (Grand Prix) sa nepočítajú medzi šampionáty ISU (ang. ISU Championships). Napriek tomu sa výsledky z týchto súťaží započítavajú krasokorčuliarom do oficiálnych rebríčkov Medzinárodnej korčuliarskej únie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d e f ISU: History [online]. ISU, [cit. 2013-02-09]. Dostupné online. (v angličtine)
  2. Ice Skating Champions. New York Times (PDF), 3. 12 1895. Dostupné online.
  3. ROBERTSOVÁ, Selena. FIGURE SKATING; Skating Union to Consider Changes [online]. http://www.nytimes.com (New York Times), 3.6.2002, [cit. 2013-02-09]. Dostupné online. (v angličtine)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku International Skating Union na anglickej Wikipédii.