Mei

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mei
Meilong mmartyniuk wiki.png
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Rad (ordo) Plazopanvové dinosaury Saurischia
Čeľaď (familia) Troodonty Troodontidae
Rod (genus) Mei
Druh (species) Mei long
Vedecký názov
Mei long
Sü a Norell, 2004
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mei je vyhynutý rod veľmi malého dravého dinosaura z čeľade Troodontidae, žijúceho v období spodnej kriedy na území dnešnej severovýchodnej Číny. Jeho jediným druhom je Mei long.[1]

Meno vychádza zo skutočnosti, že tento dinosaurus bol objavený v pozícii spánku (stočený do kĺbka, akokeby si chránil telesné teplo).[2] Jeho poloha s hlavou zasunutou akoby pod krídlom navyše svedčí o blízkej príbuznosti s vtákmi. Ide teda o ďalší zaujímavý dôkaz svedčiaci o teplokrvnosti dinosaurov a spomínanej príbuznosti medzi dravými dinosaurami a vtákmi. Veľmi pravdepodobne bol aj tento dinosaurus za života operený. Rovnako ako mnohé iné živočíchy v tejto oblasti bol zrejme aj on zasypaný sopečným prachom.

Rod Mei bol veľmi malý dinosaurus, dosahujúci dĺžky okolo 40 cm (nedospelý jedinec) s hmotnosťou necelého 1 kg. Patrí tak k vôbec najmenším známym nelietavým dinosaurom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. XU, X., NORELL, M. A.. A new troodontid dinosaur from China with avian-like sleeping posture. Nature, 2004, roč. 431, čís. 7010, s. 838 - 841. DOI10.1038/nature02898.
  2. Animal Planet: Prehistoric Park [online]. Discovery Communications, 2007, [cit. 2011-12-28]. Dostupné online. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mei na českej Wikipédii.