Michael Graves

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michael Graves
americký architekt
americký architekt
Narodenie9. júl 1934
Indianapolis, Indiana, USA
Úmrtie12. marec 2015 (80 rokov)
Princeton, New Jersey, USA
Odkazy
Webstránkamichaelgraves.com
CommonsSpolupracuj na Commons Michael Graves
Portland Building
NCAA Hall of Champions building, Indianapolis

Michael Graves (* 9. júl 1934, Indianapolis, Indiana, USA – † 12. marec 2015, Princeton, New Jersey)[1] bol americký architekt. Bol členom tzv. New York Five – modernistickí architekti v 60. rokoch (patril medzi nich Richard Meier, Peter Eisenman, Charles Gwathmey a John Hejduk) V 70. rokoch začína spolupracovať s Robertom Venturinim – najvýznamnejším predstaviteľom postmodernistickej americkej architektúry.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Indianapolise, v štáte Indiana. Študoval na Broad Ripple High School, kde v 50. rokoch získal diplom. Neskôr študoval architektúru na univerzite v Cincinnati a na Harvarde, kde v roku 1959 získal titul magister. Obdržal dvojročné štipendium na American Academy v Ríme a po návrate do Ameriky začal učiť na Princetonskej univerzite, kde sa o desať rokov neskôr stál riadnym profesorom architektúry.

Bol členom tzv. New York Five. Doposiaľ postavil viac ako 350 budov celosvetového významu. Veľké množstvo úradných budov, ústredí administratívy, hotelov, reštaurácií, športových a rekreačných centier, múzeí, divadiel a knižníc. V súčasnosti je riaditeľom dvoch firiem: Michael Graves & Associates (zaoberá sa architektúrou a interiérovým dizajnom) a Michael Graves Design Group (grafický dizajn). Spoločne zamestnáva približne 100 zamestnancov v ateliéroch v Princetone a New Yorku. Služby poskytované týmito firmami podporujú integritu medzi architektúrou, interiérom a produktmi, ktoré vplývajú na kvalitu životného štýlu. Mimo jeho známej edície domácich produktov, Graves a jeho firma získali uznanie za široký záber v oblasti polyfunkčných a obytných budov a interiérový dizajn. V roku 1999 bol Graves ocenený National Medal of Arts. V roku 2001 získal Zlatú medailu American Institute of Architects.

V roku 2003 na infekciu neznámeho pôvodu ochrnul od pása nadol.[2] To mu však nebránilo aby pokračoval vo svojej tvorivej oblasti.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Názvy diel sú v pôvodnom anglickom jazyku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. POGREBIN, Robin. Michael Graves, Postmodernist Architect Who Designed Towers and Teakettles, Dies at 80 [online]. The New York Times, 2015-3-12, [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. (anglicky)
  2. IOVINE, Julie V.. An Architect's World Turned Upside Down [online]. The New York Times, 2003-7-12, [cit. 2015-03-13]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]