Michael Graves

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Michael Graves
americký architekt

Narodenie 9. júl 1934 (80 rokov)
Indianapolis, Indiana, Spojené štáty
Portland Building.
Building Humana.
NCAA Hall of Champions building, Indianapolis.

Michael Graves (* 9. júl 1934, Indianapolis, Indiana, Spojené štáty) je americký architekt. Bol členom tzv. New York Five – modernistickí architekti v 60. rokoch (patril medzi nich Richard Meier, Peter Eisenman, Charles Gwathmey a John Hejduk) V 70. rokoch začína spolupracovať s Robertom Venturinim – najvýznamnejším predstaviteľom postmodernistickej americkej architektúry.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Indianapolise, v štáte Indiana. Študoval na Broad Ripple High School, kde v 50. rokoch získava diplom. Neskôr študoval architektúru na univerzite v Cincinnati a na Harvarde, kde v roku 1959 získal titul magister. Obdržal dvojročné štipendium na American Academy v Ríme a po návrate do Ameriky začal učiť na Princetonskej univerzite, kde sa o desať rokov neskôr stál riadnym profesorom architektúry.

Bol členom tzv. New York Five. Doposiaľ postavil viac ako 350 budov celosvetového významu. Veľké množstvo úradných budov, ústredí administratívy, hotelov, reštaurácií, športových a rekreačných centier, múzeí, divadiel a knižníc. V súčasnosti je riaditeľom dvoch firiem: Michael Graves & Associates (zaoberá sa architektúrou a interiérovým dizajnom) a Michael Graves Design Group (grafický dizajn). Spoločne zamestnáva približne 100 zamestnancov v ateliéroch v Princetone a New Yorku. Služby poskytované týmito firmami podporujú integritu medzi architektúrou, interiérom a produktmi, ktoré vplývajú na kvalitu životného štýlu. Mimo jeho známej edície domácich produktov, Graves a jeho firma získali uznanie za široký záber v oblasti polyfunkčných a obytných budov a interiérový dizajn. V roku 1999 bol Graves ocenený National Medal of Arts. V roku 2001 získal Zlatú medailu American Institute of Architects.

V roku 2003 na infekciu neznámeho pôvodu Graves ochrnul od pása nadol. To mu však nebránilo aby pokračoval vo svojej tvorivej oblasti.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Názvy diel sú v pôvodnom anglickom jazyku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]