Michael Haydn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Johann Michael Haydn
Michael Haydn
rakúsky hudobný skladateľ

Narodenie 14. september 1737
Rohrau
Úmrtie 10. august 1806 (68 rokov)
Salzburg

Johann Michael Haydn (* 14. september 1737 Rohrau - † 10. august 1806 Salzburg) bol rakúsky hudobný skladateľ a mladší brat Franza Josepha Haydna. Zložil 24 omší, 2 rekviem, 114 graduále, 67 ofertórií, 30 symfónií, mnoho oratórií a niekoľko opier. Bol aj učiteľom Carla Maria von Webera a Antona Diabelliho.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Michael Haydn sa narodil v roku 1737 v dolnorakúskom mestečku Rohrau blízko maďarských hraníc. Jeho otcom bol kolár Mathias Haydn, ktorý pracoval tiež ako Marktrichter, čo je úrad podobný starostovi. V roku 1745 Michael Haydn vstúpil do zboru katedrály Sv. Štefana vo Viedni, kde jeho brat Joseph pôsobil ako sopránový sólista už od roku 1740. Podľa nariadenia zbormajstra v kostole, Johanna Adama Karla Reuttera bol Joseph poverený, aby hudobne vzdelával svojho brata. Spoločne boli v zbore tri roky. Keď Josephov hlas zmutoval, Michael za neho nastúpil ako sólista a zostal v svätoštefanskom zbore až do roku 1755.

V roku 1757 bol povolaný do Veľkého Varadína (Grosswardein, dnes rumunské mesto Oradea) do služby arcibiskupa Sigismunda ako zbormajster, v roku 1762 prijal miesto vedúceho orchestru u arcibiskupa Hieronyma v Salzburgu, neskôr sa stal ešte organistom v kostole sv. Petra v Salzburgu, ktorý patril benediktínom. Počas prvých rokov svojej služby nevykonával podľa mienenia zamestnávateľa svoju prácu dostatočne, a preto boli prijatý aj ďalší hudobníci, medzi ktorými boli aj Leopold Mozart a jeho syn Wolfgang. Vďaka svojej manželke Márii Magdaléne Lipp zmenil Haydn neskôr svoj laxný prístup a začal sa práci plne venovať.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Haydn písal takmer vo všetkých hudobných formách, od komornej hudby cez orchestrálnu, ale jeho záľubou bolo skladať hudbu cirkevnú na liturgické texty. Hudobnému sprievodu týchto textov nepochybne venoval najväčšie úsilie. Michael Haydn mal averziu k tisku svojich diel, a tak väčšina jeho skladieb zostala v rukopise. Kompletná zbierka nepublikovaných prací Michaela Haydna je dnes uchovaná v knižnici benediktínskeho kláštora sv. Petra v Salzburgu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michael Haydn na českej Wikipédii.