Milan Gabčan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Milan Gabčan
česko-slovenský protikomunistický odbojár
Narodenie1932
Vydrná, Slovensko

Milan Gabčan (* 1932, Vydrná) je protikomunistický bojovník a člen odbojovej skupiny, ktorý bol v 50. rokoch minulého storočia odsúdený na 3 roky odňatia slobody za šírenie protikomunistických letákov[1].

Narodil sa v roku 1932 v obci Vydrná v púchovskom okrese, kde vyrastal až do skončenia druhej svetovej vojny. Potom sa rodina odsťahovala do Čisté u Litomyšle, kde zakúpili statok vydrancovaný Červenou armádou.

Po komunistickom prevrate nútili jeho otca Jana, aby vstúpil do družstva. Ten však prihlášku odmietal podpísať. Bol tiež vzorom pre ďalších samostatne hospodáriacich roľníkov a komunistická moc ho začala zatvárať do väzenia za neplnenie povinných dodávok. Rozhodol sa pre útek za hranice s tým, že sa vráti po rodinu. Na hraniciach ho však chytili a uväznili v Uherskom Hradišti.

Syn Milan spolu s bratom a kamarátmi začali proti komunistom bojovať. Vytlačili asi 1200 letákov na tému Masarykov humanizmus a rozhadzovali ich po meste Svitavy. Plánovali tiež ozbrojený odpor. Štátna bezpečnosť však skupinu pozatýkala, ale Milanovi Gabčanovi sa podarilo na motorke utiecť do svojho rodného kraja. Skrýval sa v zemľanke pri obci Mostište v púchovskom okrese. S pomocou zradcu ho Štátna bezpečnosť zatkla a 10. septembra 1953 ho v Brne odsúdili na 3 roky do väzenia za rozširovanie a rozmnožovanie letákov, spolčenie s úmyslom podvracať štátne zriadenie a neoprávnené držanie dvoch pištolí, jednej malorážky a nábojov.

Umiestnili ho do tábora na ťažbu uránu pri Jáchymove. V tábore sa okrem iných stretol s nemeckým lekárom, ktorý liečil Reinharda Heydricha.

Z väzenia ho prepustili na amnestiu prezidenta Antonína Zápotockého 4. apríla 1955. V roku 1990 bol rehabilitovaný a v roku 2014 dostal osvedčenie o účasti na protikomunistickom odboji.

Bol miestopredsedom českej Konfederácie politických väzňov na Orlickoústecku.

Pan Milan Gabčan zemřel 26.9.2020.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. S terčem na zádech připoután u kulometné věže [online]. [Cit. 2015-04-04]. Dostupné online. Archivované 2015-04-09 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]