Mileva Marićová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mileva (Marić) Einstein

Mileva Marićová (* 19. december 1875, Titel, Vojvodina, Rakúsko-Uhorsko, dnes Srbsko – † 4. august 1948, Zürich, Švajčiarsko) bola matematička, fyzička a manželka Alberta Einsteina.

Bola uzavretá ale nesmierne nadaná pre matematiku a fyziku. Študovala v Novom Sade, Záhrebe, Berne, až sa nakoniec, ako len piata žena v dejinách, dostala na Polytechniku v Zürichu, kde študovala ako jediná žena v generácii.

Tu stretáva Alberta Einsteina, s ktorým ju zo začiatku spája priateľstvo a podobné názory na fyzikálne problémy. Neskôr sa stávajú manželmi a majú spolu tri deti. V roku 1919 sa rozvádzajú.

Mileva bola veľmi nadanou študentkou, no kvôli vzťahu s A. Einsteinom sa vzdala vlastnej kariéry a stala sa oporou pre svojho manžela. Nesporné však je, že fyzikou sa zaoberala naďalej. Existujú isté indície, ktoré vedú k záverom, že bola spolutvorkyňou teórie relativity. Takéto tvrdenia rozpútali ostré diskusie, ktoré pretrvávajú ešte v súčasnosti. Faktom však zostáva skutočnosť, že Einstein ju v ďakovnej reči pri príležitosti prevzatia Nobelovej ceny v roku 1922 nespomenul, zato jej odovzdal finančnú odmenu v plnej výške 1 milión dolárov.

Skutočnosť že v medzivojnovou období nemal Einstein žiadne rodinné záväzky, mu umožnila intenzivnejšiu prácu na všeobecnej teórií relativity.

Faktom zostáva, že sa význam Milevy Marić Einstein v dejinách vedy nivelizuje, a že si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť, ako jej bola venovaná doteraz.