Modest Petrovič Musorgskij

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Modest Petrovič Musorgskij
Modest Petrovič Musorgskij
ruský skladateľ klasickej hudby

Narodenie 9. marec 1839
Karevo, Rusko
Úmrtie 16. marec 1881 (42 rokov)
Petrohrad, Rusko

Modest Petrovič Musorgskij (* 9. marec 1839 - †16. marec 1881) bol ruský skladateľ klasickej hudby.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal zo šľachtickej rodiny a hoci už v detstve prejavoval mimoriadne hudobné nadanie, musel sa podrobiť vôli otca a vyštudovať kadetskú vojenskú školu. Radšej sa však venoval nezáživnej úradníckej práci, žil v spoločnosti petrohradských učencov, niekedy aj spoločne s niektorými členmi tzv. Mocnej hŕstky.

Musorgskij bol vynikajúci klavirista a ešte lepší improvizátor, klavír ho učila v detstve matka, neskôr študoval u Antona Gerkeho.

Napriek nedostatočnému vzdelaniu bola osobitosť a svojráznosť jeho talentu mimoriadna, čo sa prejavilo v opere Boris Godunov. Je to opera, ktorej libreto si autor napísal sám na motívy Puškinovej tragédie obohatenej o niektoré historické skutočnosti. Táto opera z rokov 1868 - 1872 je úplne nezávislá od západoeurópskych hudobných diel. Toto dielo sa len veľmi ťažko prezentovalo na javisku. Až po dvanástich rokoch od poslednej autorovej revízie ju uviedol na scénu v petrohradskom Mariinom divadle dirigent českého pôvodu Eduard Nápravník. Cár Alexander III. spočiatku dielo zakázal kvôli realisticky vykreslenej postave cárovho vraha, ako aj presvedčivo vyjadrenému hnevu ľudu proti šľachte - bojarom.

Skladateľ pracoval aj na ďalších operách, napríklad na Chovanštine, v ktorej chcel zobraziť hĺbku utrpenia ruského ľudu, žiaľ, napísal iba klavírne skice. Rovnako dopadla aj opera Soročinský jarmok. Neschopnosť dokončiť uvedené diela pramenila z autorovho neusporiadaného života a alkoholizmu.

Musorgskij sa významne zapísal aj do histórie piesňovej tvorby; skomponoval asi 60 piesní. Medzi najvýznamnejšie patria tri cykly: Detská izba, Bez slnka a Piesne a tance smrti. Jeho najslávnejšou piesňou je Pieseň o blche. Z orchestrálnych skladieb je známe predovšetkým symfonické dielo Noc na Lysej hore. Z klavírnych skladieb je to cyklus Obrázky z výstavy, inšpirované maliarom Viktorom Hartmanom.

Musorgskij nezaprel svoju genialitu v jasnozrivom odhade budúceho vývoja. Je označovaný nielen za tvorcu realizmu v hudobnej dráme, ale aj za priameho predchodcu hudobného impresionizmu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]