Mohyla Milana Rastislava Štefánika (Bradlo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Štefánikova mohyla na Bradle

Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami. Je v katastrálnom území obce Priepasné.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Generál Štefánik tragicky zahynul 4. mája 1919 pri návrate do vlasti neďaleko Ivanky pri Dunaji. O týždeň neskôr ho pochovali spolu s jeho talianskou posádkou nad jeho rodnými Košariskami na Bradle. O päť rokov po jeho smrti bol položený základný kameň pamätníka navrhnutého architektom Dušanom Jurkovičom. Na vybudovanie pamätníka bola vyhlásená národná zbierka, v ktorej sa vyzbieralo dva milióny korún. Mohylu slávnostne odhalili 23. septembra 1928.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na mohylu zdola od priestoru slávností

Charakteristická bielo sa skvúca terasovitá stavba so štyrmi obeliskmi predstavuje typickú čistotu architektonického prejavu Dušana Jurkoviča v zosúladení s okolitou krajinou. Celá stavba je postavená z travertínových blokov. Po čelných a bočných schodiskách sa dá vykráčať až k hrobu velikána slovenských dejín. Na tumbe (vlastnom náhrobku) sú umiestnené štyri dosky s nápismi, ktoré v poradí juh-východ-sever-západ znejú:[1]

  1. Čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919
  2. Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave
  3. S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti
  4. Veľkému synovi oslobodený národ československý

Celá mohyla bola reštaurovaná v rokoch 198896, kedy sa dovtedy chátrajúca národná kultúrna pamiatka dala do stavu aký si jej význam nepochybne zasluhuje. Tumba bola v týchto rokoch už tak napadnutá poveternosťou, že pôvodné vavrínové vence boli nahradené vernými kópiami vysekanými do talianskeho mramoru, nakoľko travertínový lom bol už na Slovensku uzatvorený. Takisto boli rozobraté dlažby a znovu položené na sanované podložie s drenážami. Celé okolie diela bolo čiastočne odhalené do okolitého priestoru výrubom niekoľkých tzv. náletových drevín, ktoré za posledných skoro 30 rokov zakrývali pohľad na veľkolepé dielo. Z pomníka je krásny výhľad do kopaničiarskeho kraja.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Z mesta Brezová pod Bradlom vedie označená asfaltová cesta takmer až k pamätníku, kde je záchytné parkovisko. Turistický chodník z mesta má červenú farbu (Štefánikova magistrála) so zelenou odbočkou na bradlo. Z Košarísk žltou, potom zelenou.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°40′46″S 17°33′50″V / 48.67939°S 17.563802°V / 48.67939; 17.563802

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]