Mravec atta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mravce atta v kolínskej ZOO, Nemecko

Listorezné mravce (Atta cephalotes) sú druhom mravcov, ktoré pestujú vo svojich hniezdach plesňovitú hubu, tzv. fungus, ktorým sa živia. Ako živnú pôdu pre biele štetinkaté micélia tejto huby slúžia listy rozhryzené na kašu. Na prinášaní listov do hniezda a ich následnom spracovaní sa podieľa až 6 anatomických pracovných kást mravcov veľkostí od 5 do 15 milimetrov. Rozdielne veľké robotnice majú rozdielne veľké a silné hryzadlá - veľké „krájajú“ a nosia listy do hniezda, kde ich menšie robotnice rozhrýžu na menšie kúsky a najmenšie robotnice ich potom ešte spracujú. Vznikne rastlinná hmota, na ktorú najmenšie kasty „záhradníčok“ nalepia nové micélium fungusu aj s výtrusnicami.

Tieto mravce sa chovajú v zoologických záhradách po celom svete a niekedy aj vo formikáriach, avšak ich chov si vyžaduje veľa miesta, skúseností s chovom mravcov a splnenie podmienok, ktorými sú teplota okolo 27°C, vlhkosť hniezda a výbehu cca 80%.

Kráľovná má až 30mm, najväčšia kasta- supermajor až 18mm. Tieto mravce majú veľkú silu a uhryznutie siaha až do hĺbky niekoľkých milimetrov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]