Orientačný beh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sumbol orientačného behu
Rozšírenie orientačného behu vo svete


Orientačný beh je šport, pri ktorom má pretekár peším pohybom v čo najkratšom čase prejsť v teréne určeným počtom označených miest („kontrolných stanovíšť“- skrátene KS). Pretekár môže používať iba mapu so zakreslenou traťou, buzolu a opis KS.


Pretekár musí prejsť určený počet KS v predpísanom poradí v čo najkratšom čase. Víťazom je pretekár s najnižším dosiahnutým časom. Kto označením v preukaze nepreukáže prechod všetkých KS v určenom poradí, je diskvalifikovaný.


Ostatné orientačné športy sú veľmi príbuzné orientačnému behu, líšia sa iba v spôsobe pohybu po trati:

orientačná cyklistika - orientačné preteky na horských bicykloch, pretekár jazdí iba po cestách, mapu má v špeciálnom držiaku (mapníku) umiestnenom na riadidlách.

lyžiarsky orientačný beh - zimná podoba OB, preteká sa na bežkách voľným štýlom), pretekár má v mape zaznačené všetky lyžiarske stopy nachádzajúce sa v priestore pretekov, mapu má v špeciálnom mapníku na hrudi.

TRAIL orienteering - (v SR sa súťaže neuskutočňujú). Je to druh orientácie v ktorom nerozhoduje čas, ale presnosť pretekára. Ten ide po určenej trase a z vymedzeného bodu vidí 4-5 lampiónov a má určiť, ktorý z týchto je umiestnený správne. K tomu používa opis KS, mapu a buzolu. Tento šport je veľmi vhodný pre telesne postihnutých športovcov.

rádioorientačný beh - (šport je združený v Slovenskom zväze rádioamatérov). Pretekár má okrem mapy bez trate a buzoly aj prijímač. NA KS sú vysielače, ktoré vysielajú v minútových intervaloch signál. Úlohou pretekára je zamerať signál, zistiť polohu vysielača a v čo najkratšom čase obehnúť všetky KS. Spravidla je ich päť - jedna relácia trvá 5 minút, preteká sa v dvoch frekvenčných pásmach 144 MHz a 3,5 MHz.

Orientačné športy na Slovensku združuje Slovenský zväz orientačných športov (skratka SZOŠ), medzinárodná federácia orientačných športov sa volá International Orienteering Federation (skratka IOF).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]