Ornithomimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ornithomimus
Ornithomimus edmontonicus.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetararsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Ornithomimosauria
- Ornithomimosauria
Čeľaď (familia) Ornithomimidae
Rod (genus) Ornithomimus
Vedecký názov
'
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ornithomimus je vyhynutý rod agilného teropóda, žijúceho v období vrchnej kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky (západ USA a Kanady).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako ďalšie ornitomimosaury („pštrosie dinosaury“) vykazoval Ornithomimus trojprsté zadné končatiny, štíhle a dlhé predné končatiny a dlhý krk s relatívne malou, akoby „vtáčiou“ hlavou. Od ostatných zástupcov skupiny sa naopak líši veľmi štíhlymi a rovnými pazúrmi na všetkých končatinách a podobnou dĺžkou prstov aj zápästných kostí.[1] Štruktúra predných končatín je veľmi podobná končatinám leňochoda, čo viedlo paleontológa H. F. Osborna k domnienke, že si tento dinosaurus pri obhryzovaní lístia obratne pridržiaval konáre. Ornithomimus dosahoval dĺžku asi 3,5 m, výšku asi 2,1 m a jeho hmotnosť sa pohybovala okolo 100 až 175 kg. Bol to bipedný (po dvoch nohách kráčajúci) dinosaurus celkovým vzhľadom veľmi podobný pštrosovi, avšak s výnimkou dlhého chvosta. Bol nepochybne veľmi rýchlym bežcom, ktorý dosahoval rýchlosť možno až okolo 80 km/h.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ornithomimus velox
  • Ornithomimus edmontonicus

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Tento rod sa objavuje predovšetkým vo fiktívnom dokumente Prehistorický park z roku 2006. Tu je v takmer každej epizóde zobrazovaný ako stádové zviera, ktorého mláďatá sú operené. Ornithomimus sa ďalej objavil aj v množstve iných televíznych filmov a seriálov, napríklad Fantasia (1940), The Valley of Gwang (1969), Planet of Dinosaurs (1978) alebo snímku z IMAX T-Rex: Back to the Cretaceous (1998).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ornithomimus na českej Wikipédii.
  1. MAKOVICKY, P. J.; KOBAYASHI, Y.; CURRIE, P. J.. The Dinosauria. Ed. Weishampel, David B.; Osmólska, Halszka; a Dodson, Peter. 2. vyd. Berkeley : University of California Press., 2004. ISBN 0-520-24209-2. Kapitola Ornithomimosauria, s. 137 – 150.