Ostreľovač

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ostreľovačský tím v púštnej kamufláži. V pozadí vidno pozorovateľa vyhľadávajúceho ciele.
Ostreľovač nemeckej armády počas bojov o Stalingrad cez druhú svetovú vojnu.
Tím ostreľovačov americkej armády v Afganistane tvorený ostreľovačom a pozorovateľom.

Ostreľovač alebo snajper (ang. sniper) je človek špeciálne vycvičený k presnej streľbe na strednú aj dlhú vzdialenosť. V rámci policajných a vojenských útvarov ide o špecialistu určeného k plneniu špecifických úloh.

Armáda[upraviť | upraviť zdroj]

V armádnej terminológii rozlíšujeme dva základné typy ostreľovačov:

Ostreľovač alebo snajper (ang. sniper) operuje sám či vo dvojici, najčastejšie s pozorovateľom (ang. spotter), ktorý mu vyhľadáva ciele. Vojenskí ostreľovači operujú utajene, s dôrazom na kamufláž. Najčastejšie sa sústreďujú na likvidáciu nepriateľských dôstojníkov, radistov a iných významných osôb vrátane nepriateľských ostreľovačov. Používajú opakovacie pušky, ako napr. Remington 700, AWM, SIG-Sauer 3000 a i.

Ostrostrelec (ang. sharpshooter) operuje v rámci pechotnej jednotky, pohybuje sa v hĺbke alebo na krídle vlastnej formácie. Zameriava sa najmä na likvidáciu obsluhy guľometov, protitankových a iných ťažkých zbraní a podporuje jednotku pri všetkých bojových činnostiach. V súčasnosti používajú aj poloautomatické pušky, napr. Heckler & Koch PSG1, M21, SVD a pod.

Polícia[upraviť | upraviť zdroj]

Ostreľovači sú obvykle súčasťou zásahových jednotiek rôznych bezpečnostných ozbrojených zborov (FBI SWAT, Útvar osobitného určenia, Emergency Task Force a pod.). Pri väčšine zásahov používajú opakovacie pušky, napr. Remington 700 (USA a Kanada), SIG-Sauer 3000 (Slovensko). Policajní ostreľovači bývajú obvykle nasadzovaní až ako posledná možnosť na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, preto v drvivej väčšine prípadov je ich strela smrteľná. Strieľajú na vyústenie miechy do mozgu, pričom armádni ostreľovači mieria na hruď. Streľba sa vykonáva z menšej vzdialenosti ako u armády, ale s vyššou požiadavkou na presnosť.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Odstřelovač na českej Wikipédii.