Oswald Mathias Ungers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Oswald Mathias Ungers
nemecký architekt

Narodenie 12. júl 1926
Kaisersesch, Nemecko
Úmrtie 30. september 2007 (81 rokov)
Kolín nad Rýnom, Nemecko

Oswald Mathias Ungers (O.M.U.) (* 12. júl, 1926 Kaisersesch, Nemecko - † 30. september, 2007 Kolín nad Rýnom, Nemecko) bol nemecký architekt známy ako predstaviteľ racionalizmu v architektúre.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Oswald Mathias Ungers sa narodil v roku 1926 v dedinke Keisersesch v pohorí Eifel. Vyrastal v Mayene a v rokoch 19321947 navštevoval obecnú školu a gymnázium. Od roku 1947 študoval v Karlsruhe architektúru a štúdium ukončil v roku 1950 u Egona Eiermanna. V tom istom roku si založil aj vlastnú architektonickú kanceláriu v Kolíne nad Rýnom.

Jeho stavby z prvých rokov - napr. odevná továreň v Kolíne nad Rýnom (1951) sú zreteľne poznamenané konfrontáciou s abstraktnými pokusmi klasickej moderny a so stavbami povojnových rokov. Stavby Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie vysokoškolákov v Oberhausene a obchodného domu na Hansaringu v Kolíne nad Rýnom sa nesú v silne vecnom duchu a je na nich poznať konfrontácia architekta s plastickými možnosťami pálenej tehly a jej materiálom podmienenou estetickou energiou. V roku 1958 navrhol svoj prvý vlastný obytný dom na Belvederstrasse v Kolíne nad Rýnom, ktorý sa stal manifestom takzvaného brutalizmu.

V šesťdesiatych rokoch sa Ungers stále intenzívnejšie zaoberá urbanistickými otázkami a projektami v rámci veľkých sídlisk. K jeho naj-dôležitejším dielam v tejto súvislosti patrí bytová zástavba Neue Stadt Köln-Chorweiler (1961), sútaž na Grünzung Süd tiež v Kolíne nad Rýnom a domy pre niekoľko rodín v Märkischen Viertel v Berlíne (oboje 1962), ktoré médiá dlho kritizovali, ale u obyvateľov si získali a dodnes udržujú značnú obľubu. Pri týchto projektoch si uvedomil dôležitosť morfológie, ktorá sa ako metóda stala jednou zo zásadných súčastí jeho návrhov. V roku 1963 bol menovaný ako profesor projektovania na berlínskej Technickej univerzite, čo zahájilo obdobie, počas ktorého nestaval, ale pracoval teoreticky. Politizácia vysokého školstva a tendencia k architektúre riadenej hospodárskymi záujmami prinútili Ungersa, aby v roku 1968 odišiel z vysokej školy a prijal miesto na americkej Cornell University v štáte New York.

V tomto období vznikli pojednávania The Urban Block, The Urban Villa a The Urban Garden, na ktorých neskôr spolupracovali slávni architekti Rem Koolhaas a Jans Kollhoff, ktorí boli na Cornell University jeho žiakmi. Po návrate z USA (1976) začala pre Ungersa fáza intenzívnej staviteľskej činnosti. Svojimi realizovanými návrhmi z osemdesiatych rokov (Nemecké múzeum architektúry, výškový dom Gleisdreieck, Veľtržný dom a Galleria vo Farnkfurte nad Mohanom, Alfred-Wegener-Institut pre polárny výskum v Bremerhavene, Krajská knižnica a Spolkové zastupiteľstvo v Karlsruhe) a deväťdesiatych rokov (Kunsthalle Hamburg, obytný dom Glasshütte a Kockový dom v Kolíne nad Rýnom, rezidencia nemeckého veľvyslanectva vo Washingtone D.C., budova Rodinného súdu a zástavba na Köthener Strasse v Berlíne) sa zaradil medzi najvýznamnejších svetových architektov.

Oswald Mathias Ungers zomrel 30. septembra 2007 na pľúcnu pneumóniu. Bol ženatý s Liselotte Gabler a mal syna a dve dcéry.

Realizované projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1979-1984 Nemecké múzeum architektúry vo Frankfurte
 • 1980-1983 Veľtržný dom a Galleria voFrankfurte
 • 1983-1991 Krajská knižnica a Spolkové zastupiteľstvo v Karlsruhe
 • 1986 Alfred-Wegener-Institut pre polárny výskum v Bremerhavene
 • 1993-1996 Friedrichstadt-Passagen (Quartier 205) v Berlíne
 • 1994 Rezidencia nemeckého veľvyslanectva vo Washingtone D.C.
 • 1994-1995 Kockový dom v Kolíne nad Rýnom
 • 1995 Kunsthalle, Hamburg
 • 1998-2001 Dorotheenhöfe, Berlín
 • 2001 Wallraf-Richartz Museum Kolíne nad Rýnom
 • 2006 Vstup do ruín rímskych kúpeľov, Trier

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]