Otvorenie (šach)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Chess zhor 26.png
Chess zver 26.png
a8 b8 c8 d8 e8 f8 g8 h8
a7 b7 c7 d7 e7 f7 g7 h7
a6 b6 c6 d6 e6 f6 g6 h6
a5 b5 c5 d5 e5 f5 g5 h5
a4 b4 c4 d4 e4 f4 g4 h4
a3 b3 c3 d3 e3 f3 g3 h3
a2 b2 c2 d2 e2 f2 g2 h2
a1 b1 c1 d1 e1 f1 g1 h1
Chess zver 26.png
Chess zhor 26.png
Základné postavenie figúrok (kameňov) na šachovnici.

Otvorenie je úvodná časť šachovej partie. V ňom sa uvádzajú do hry pešiaci a figúry a zvyčajne sa určí, akým spôsobom sa bude hra vyvíjať (ostrá hra, pozičné manévrovanie, a. i.). Podľa súčasného stavu teórie môže otvorenie partie trvať 10 - 15 ťahov, niekedy aj viac. Z otvorenia prechádza šachová partia do strednej hry, iba málokedy priamo do koncovky.

Keďže biely má v šachu výhodu prvého ťahu, obvykle sa snaží z otvorenia získať iniciatívu.

Čierny je naopak nútený odrážať súperove hrozby a usilovať sa o vyrovnanie hry a získanie protihry. Obvykle používa tieto metódy:

  • Zjednodušovanie pozície pomocou výmien figúr a pešiakov
  • Protiútokom. Najčastejším spôsobom protiútoku býva útok na bielych centrálnych pešiakov.

Podľa spôsobu rozohratia partie delíme šachové otvorenia na tri veľké skupiny:

Otvorené hry[upraviť | upraviť zdroj]

Otvorené hry vznikajú, ak biely v prvom ťahu potiahne pešiakom z e2 na e4 a čierny odpovie ťahom pešiaka z e7 na e5. Až do konca 19. storočia mali otvorené hry v šachu dominantné postavenie. V súčasnosti si drží popularitu predovšetkým Španielska hra, v posledných dvadsiatich rokoch vzrástla popularita Škótskej hry a u hráčov nižšej úrovne je populárna aj Talianska hra.

Polootvorené hry[upraviť | upraviť zdroj]

Polootvorené hry vznikajú, ak biely potiahne pešiakom z e2 na e4 a čierny odpovie iným ťahom ako pešiakom z e7 na e5. Až do konca Druhej svetovej vojny bola najpopulárnejšou polootvorenou hrou Francúzska obrana. Po vojne nastal veľký rozmach polootvorených hier. Sicílska obrana sa postupne stala najpopulárnejším šachovým otvorením vôbec, veľkú obľubu si získali aj Caro-Kannova obrana a Pircova obrana.

Zatvorené hry[upraviť | upraviť zdroj]

Zatvorené hry vznikajú, ak biely v prvom ťahu zahrá inak ako pešiakom z e2 na e4. Dodnes je najpopulárnejšou zatvorenou hrou Dámsky gambit. V 20. rokoch 20. storočia nastal pod vplyvom predstaviteľov šachového hypermodernizmu veľký rozmach zatvorených hier. Vznikli úplne nové otvorenia, ktoré dostali súhrnný názov indické obrany.