Park kultúry a oddychu (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hlavná budova PKO
Vedľajšia budova PKO

Park kultúry a oddychu (PKO) je kultúrne zariadenie v Bratislave nachádzajúce sa na nábreží Dunaja v mestskej časti Staré Mesto. Konajú sa tu pravidelné kultúrne a spoločenské podujatia, ako aj výstavy a veľtrhy. V objekte sa nachádza obraz Dožinky o akademického maliara Františka Gajdoša [1]. Na priečelí sú umiestnené sochy, ktoré vytvoril akademický sochár Tibor Bártfay.

Súčasťou PKO je aj astronomický úsek, kde sa pravidelne konajú astronomické prednášky a pozorovania nočnej oblohy. Toto zariadenie je jediným zariadením svojho druhu v Bratislave, pretože v Bratislave sa nenachádza žiadne astronomické observatórium ani planetárium.

Kauza PKO[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania magistrátu (primátor: Andrej Ďurkovský) predalo pozemky pod budovou PKO firme Henbury Development bez verejnej súťaže a verejnej diskusie[2][3][4] (firmu tvoria spoločnosti J&T[5] Cresco Group), ktorá v roku 2006 dostala búracie povolenie na budovu[6]. Proti búraniu vznikla petícia[7], ktorú podpísali aj známe osobnosti z oblasti kultúry[8]. Pri PKO prebehla výstavba komplexu River Park a plánuje sa výstavba komplexu River Side, pričom PKO bude s najväčšou pravdepodobnosťou zrušené alebo veľmi obmedzené, pričom mnohé tu organizované podujatia nebude možné uskutočňovať inde, pretože v Bratislave na to momentálne neexistujú vhodné priestory ani podmienky. Ako jedna z náhrad PKO bude slúžiť komplex s názvom Auditórium a Sklad č. 7 pri komplexe Eurovea na nábreží Dunaja.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]