Parkovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Parkovisko v Tel Avive

Parkovisko je plocha určená na parkovanie[1], resp. odstavenie väčšieho počtu motorových i nemotorových vozidiel. Podľa klasifikácie stavieb je parkovisko cestná alebo miestna komunikácia, ktorá je súčasťou dopravnej infraštruktúry[2].

Parkoviská bývajú budované napríklad pri nákupných centrách, letiskách, na odpočívadlách, pri čerpacích staniciach apod. Ako parkovisko môže takisto slúžiť účelová komunikácia alebo parkovací pruh, či vyznačené miesta na miestnej komunikácii.

Vyhradené parkovacie miesto

Parkovisko ako komunikácia býva doplnené a vodorovné a zvislé dopravné značenie. Príkladom je napríklad vyhradené miesto pre ľudí s telesným postihnutím.

Parkovisko ako inžinierska stavba[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou časťou parkoviska je spevnená plocha (asfaltová, betónová alebo dlažba). Dažďová voda býva odvodnená spádovaním spevnených plôch do žľabov alebo vpustí a následne do kanalizácie. Vzniká tak odpadová voda, ktorá sa čistí podľa požiadaviek špecifických noriem a zákonov napr. odlučovačom ropných látok. Výnimkou sú zastrešené parkoviská alebo viacpodlažné parkovacie domy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Akademický slovník cizích slov. Druhé, doplnené a upravené slovenské vydanie, SPN 2005. ISBN 80-10-00381-6 dostupné online
  2. Opatrenie ktorým sa vyhlasuje Klasifikácia stavieb (č. 128/2000 Z.z.)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]