Pavel Ivanovič Beľajev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pavel Ivanovič Beľajev
Pavel Ivanovič Beľajev
sovietsky kozmonaut
Št. príslušnosť Sovietsky zväz / Rusko
Dátum narodenia 26. jún 1925
Čeliščevo, Sovietsky zväz (dnes Rusko)
Dátum úmrtia 10. január 1970 (44 rokov)
Moskva, Sovietsky zväz (dnes Rusko)
Iné zamestnanie pilot
Čas vo vesmíre 1 deň 2 hodiny 2 minúty
Kozmonaut od 1960
Misie Voschod 2
Znaky
misií
Voskhod2 patch.jpg
Kozmonaut do 1970

Pozri aj Biografický portál

Pavel Ivanovič Beľajev na poštovej známke ZSSR

Pavel Ivanovič Beľajev rus. Павел Иванович Беляев (* 26. jún 1925, Čeliščevo, Vologodská oblasť, ZSSR – † 10. január 1970) bol sovietsky kozmonaut. V roku 1965 bol veliteľom kozmickej lode Voschod 2, ktorá sedemnásť ráz obletela Zem.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa na dedine v tajge a chcel byť preto lovcom, alebo cestovateľom. Žil v početnej rodine so štyrmi sestrami a bratom, otec pracoval celé dni v nemocnici, matka denne v kolchoze. Vo voľných chvíľach po škole v okolitých lesoch lovil zver. Na začiatku vojny ho na front kvôli veku nevzali, nastúpil ako sústružník do továrne v Kamensku-Uralsku. V roku 1943 dostal povolávací rozkaz a narukoval do leteckej školy vojenského námorníctva. Nastúpil na východný front 9. mája 1945 v hodnosti nadporučíka. Slúžil v niekoľkých útvaroch, na siedmich typoch lietadiel, nepočítajúc školské stroje. V roku 1956 bol poslaný na vojenskú leteckú akadémiu a po troch rokoch absolvoval s vynikajúcimi výsledkami lekárske vyšetrenie. V roku 1960 bol zaradený do oddielu kozmonautov, potom však nasledovalo zranenie z parašutistického výcviku, vďaka ktorému sa dostal do vesmíru až v roku 1965 s kozmickou loďou Voschod 2. Krátko na to bol na návšteve v Česko-Slovensku.

V decembri 1969 ochorel, vredy - krvácanie do žalúdka a čriev, operácia sa príliš nevydarila a 10. januára 1970 v nemocnici zomrel. Bol ženatý, mal dve deti a bol, podobne ako ostatní sovietski kozmonauti, členom Komunistickej strany.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Štartoval spoločne s Leonovom z Bajkonuru na jar roku 1965. Bol veliteľom lode, absolvovali 17 obletov Zeme aj s Leonovým výstupom (prvý človek) do vesmíru, po 26 letových hodinách v poriadku pristáli neďaleko mesta Perm.[1].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pavel Běljajev na českej Wikipédii.

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Pavel Ivanovič Běljajev, s. 47.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]