Peter Machajdík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Peter Machajdík
Základné informácie
Narodenie 1. jún 1961 (53 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie hudobný skladateľ, pedagóg
Hrá na nástroje klavír

Peter Machajdík (* 1. jún 1961, Bratislava) je slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a organizátor. Od roku 1992 žije v Berlíne, kam prišiel ako hosť a štipendiát Berliner Künstlerprogramm des DAAD[1].

Vo veku siedmich rokov sa začal venovať hre na klavíri. V 80. rokoch sa uchádzal o štúdium na Vysokej škole múzických umení, kde však neuspel, nakoľko koncept jeho vtedajšej tvorby bol silne ovplyvnený západnou avantgardou.

Jeho tvorba bola prezentovaná v rámci mnohých významných medzinárodných festivalov: Hörgänge vo Viedni, young.euro.classich[2] v Berlíne, Nuovi Spazi Musicali v Ríme, Epoche, Večery Novej hudby a Melos-Etos v Bratislave, Inventionen v Berlíne, Musica Nova v Sofii, Festival de Jazz et Musiques d'Aujourd'hui v Mulhouse, Review of Composers v Belehrade, ďalšie projekty v Holandsku, Belgicku, Dánsku, Švajčiarsku, Portugalsku, Taliansku, v Česku, na Slovensku a v USA.

Jeho diela zaznievajú v interpretácii vynikajúcich umelcov, akými sú napr. Jon Anderson[3] z legendarnej skupiny Yes, Guido Arbonelli, David Moss, Floraleda Sacchi, Natalia Pshenichnikova, Mayuko Kida, Eugen Prochác, Michael Davenport, Juan Maria Solare, Piet Van Bockstal, Ulrike Mattanovich, Julie Hanson-Geist, Darry Dolezal, Peter Henderson, Boris Lenko, Milan Paľa, Jozef Lupták, Lubomir Mitzev, Niels Bijl & Gertie Bruin. Machajdík spolupracoval s dirigentami Petrom Breinerom, Anu Tali, Karolom Kevickým, Mariánom Lejavom, Mariou Makraki, so súbormi Československé komorné duo, ARTE Quartett, Quasars Ensemble, Veni Ensemble, Zwiebelovo kvarteto, Janáčkova filharmonie Ostrava[4], Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Štátna filharmónia Košice, Pomorská filharmónia Bydgoszcz, Lugansk Philharmonic, Slovenian Clarinet Quartet atď.

Peter Machajdík je aktívny i v oblasti multimediálnych projektov, radio artu a sound artu. Jeho zvukové prostredia (sound environments) a zvukové objekty boli prezentované v rámci New Work Festival, Calgary; Kunstforum Ostdeutsche Galerie, Regensburg; Logos Foundation, Gent; Institut Unzeit, Berlín; De IJsbreker, Amsterdam; Kunstverein Wien, Vienna; Historisches Museum, Hannover; Bremer Kunstfrühling, Bremen, Audio Art Festival v Krakove; AVE Festival, Arnhem, apod.

Podľa údajov ochranných spoločností GEMA [SOZA] je Peter Machajdik najhranejším žijúcim slovenským hudobným skladateľom v zahraničí.

Peter Machajdík spolupracuje taktiež s choreografmi (Zuzana Hajková), tanečníkmi (Dorothea Rust, Bruno Stefanoni, Lucia Kašiarová, Petra Fornayová), výtvarnými umelcami (Dirk Dietrich Hennig, Gülsün Karamustafa, Viktor Hulík), komponuje hudbu k filmom (Návrat rysov[5], Slovensko, 4 Schüler gegen Stalin[6]) a pre divadlo. Je iniciátorom a dramaturgom medzinárodného bienále zvukového umenia SOUND CITY DAYS[7] a cyklu komorných koncertov hudby 20. / 21. storočia Hudba u Fullu[8].

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1995: THE ReR QUARTERLY © QUARTERLY, ReR Volume 4 No 1 CD - ReR 0401
 • 2000: POŽOŇ SENTIMENTÁL © musica slovaca SF 00252131
 • 2003: NAMASTE SUITE (Guido Arbonelli) © Mnemes HCD 102
 • 2008: NUOVE MUSICE PER TROMBA 6 (Ivano Ascari) © AZ 5005
 • 2008: THE HEALING HEATING (R(A)DIO(CUSTICA) SELECTED) © Czech Radio
 • 2008: NAMAH © musica slovaca SF 00542131
 • 2009: MINIMAL HARP (Floraleda Sacchi) © DECCA / Universal 476 317
 • 2011: INSIDE THE TREE (pre violončelo, harfu a elektroniku) © Amadeus Arte Catalogue No. AA11003
 • 2012: ČESKOSLOVENSKÉ KOMORNÉ DUO (Dvořák / Machajdík / Schneider-Trnavský) © Český rozhlas, #CR0591-2
 • 2012: A MARVELOUS LOVE - New Music for Organ (Carson Cooman hrá skladby Petra Machajdíka, Patricie Van Ness, Jima Daltona, Tima Rozemu, Ala Bennera, Thomasa Åberga a Harolda Stovera) © Albany Records, TROY1357
 • 2012: THE IMMANENT VELVET © Azyl Records, R266-0024-2-331

CD album Petra Machajdika s názvom Namah [SF 00542131] vychádza v júni 2008. Na jeho realizácii sa podieľali Jon Anderson, David Moss, Floraleda Sacchi, Enikö Ginzery, Jozef Lupták, Guido Arbonelli a Mayuko Kida Takine. Album vydal Hudobný fond Bratislava.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. [1], Berliner Künstlerprogramm des DAAD
 2. [2], young.euro.classic
 3. [3], Interview
 4. [4], Program
 5. [5], Návrat rysov
 6. [6], Program
 7. [7], SOUND CITY DAYS
 8. [8], Hudba u Fullu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]