Plavidlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jednoduché plavidlo

Plavidlo je umelá konštrukcia na akúkoľvek ľudskú činnosť na vodných plochách (podľa niektorých definícií okrem pltí a plávajúcich zariadení).[1] Využíva sa najmä na prepravu osôb alebo tovaru, pri stavbe alebo ťažbe surovín.

Právne definície[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Zákona o vnútrozemskej plavbe sa plavidlom (na účely vnútrozemskej plavby) rozumie:[2]

 • loď vnútrozemskej plavby
 • malé plavidlo (plavidlo s dĺžkou trupu do 20 m, ktoré je určené na prepravu najviac 12 cestujúcich a plavidlo, ktoré je určené len na športové a oddychové účely bez ohľadu na spôsob jeho pohonu s dĺžkou trupu od 2, 5 m do 24 m s výnimkou plavidiel postavených alebo určených na tlačenie alebo vlečenie alebo vedenie v bočne zviazanej zostave plavidiel, ktoré nie sú malými plavidlami, prievozných lodí a plávajúcich strojov)
 • prievozná loď (plavidlo, ktoré vykonáva prepravu cez vodnú cestu)
 • plávajúci stroj (plavidlo vybavené mechanickým zariadením, určené na práce na vodných cestách a v prístavoch, ako napríklad plávajúci bager, plávajúci elevátor, baranidlo, plávajúci žeriav, plávajúca čerpacia stanica, ekologický zberač)
 • plávajúce zariadenie (plavidlo používané na vodných cestách a v prístavoch, ktoré nie je určené na opakované premiestňovanie, ako napríklad plávajúca plaváreň, plávajúci dok, pristávací pontón, plávajúca garáž, botel, hausbót).

V rokoch 2001 - 2003 ten istý zákon v definícii obsahoval aj ako samostatnú položku rekreačné plavidlo, ktorá bola oddelená od malých plavidiel. Bolo definované ako plavidlo bez ohľadu na spôsob pohonu, s dĺžkou lodného telesa od 2,5 m do 24 m, určené na ššportové a oddychové účely, pričom definícia malých plavidiel nezahŕňala rekreačné plavidlá.[3]
V predchodcovi súčasného zákona, t.j. v zákone č. 26/1964 Zb. o vnútrozemskej plavbe, ktorý platil od roku 1964 do roku 2000, bolo plavidlo definované ako súhrnné označenie pre "lode, plávajúce stroje, plávajúce zariadenia a plte".[4]

Podľa Európskych pravidiel pre plavbu na vnútrozemských vodných cestách (4. vydanie, 2009) je plavidlo (angl. vessel) akákoľvek "loď" (angl. craft) vnútrozemskej plavby, vrátane malých plavidiel a prievozných lodí, ako aj plávajúci stroj (angl. floating equipment) a námorná "loď" (angl. seagoing vessel). Plavidlo nezahŕňa plávajúce teleso (angl. assembly of floating material; definícia: akákoľvek plť alebo akákoľvek konštrukcia, pevné zoskupenie predmetov alebo predmet schopná/-né/-ný plavby okrem plavidiel alebo plávajúcich zariadení) a plávajúce zariadenie (angl. floating establishment; definícia: akýkoľvek plávajúci "objekt" [angl. installation], ktorý "stojí" [angl. is stationary], čiže je priamo alebo nepriamo zakotvený alebo vyviazaný k brehu, napríklad plávajúce plavárne, doky, pristávacie pontóny alebo plávajúce garáže pre člny alebo podobné objekty).[5] [6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. plavidlá in: Pyramída č. 140, 1982
 2. Zákon č. 338/2000 Z.z. v znení neskorších predpisov platnom k februáru 2013
 3. [1] Zákon č. 338/2000 Z.z. v pôvodnom znení
 4. Zákon č. 26/1964 Zb. o vnútrozemskej plavbe
 5. ECE/TRANS/SC.3/115/Rev.4 - European Code for Inland Waterways [online]. New York, Ženeva : OSN, 2009, [cit. 2013-02-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 6. ECE/TRANS/SC.3/115/Rev. 4 - Európske pravidlá pre plavbu na vnútrozemských vodných cestách [online]. New York, Ženeva : 2009, [cit. 2013-02-24]. Dostupné online. (preklad je chybný)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]