Portál:Architektúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Wikipedia logo silver.png p o r t á l   A r c h i t e k t ú r y ,  S t a v e b n í c t v a  a  U r b a n i z m u 
Sydney opera house side view.jpg
Tento portál slúži ako prehľadný úvod k témam architektúry, stavebníctva a urbanizmus.
  • Architektúra (lat. architectura > gr. architekton (Αρχιτεκτον) [hlavný staviteľ a pod.] = archi [hlavný/vládnuť] + tekton [staviteľ/umelec alebo remeselník pracujúci drevom]) je umenie a veda o navrhovaní a stavbe budov, objektov, stavieb a ich súborov, pamätníkov a rôznych architektonických prvkov.
  • Stavebníctvo je technický odbor, ktorý sa zaoberá prípravou, výstavbou a riadením stavebnej a obchodnej činnosti.
  • Urbanizmus je architektonická disciplína, ktorá sa zaoberá štúdiom a realizáciou výstavby miest, obcí a sídlisk na účely bývania, práce a rekreácie.
Colosseum-2003-07-09.jpg
Index (22. september - 4003 článkov)
? 1 4 6 A Á B C Č D E É F G H CH I J K L Ľ Ł M N O Ö Ø P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok
Tokijská metropolitná radnica

Kenzo Tange (丹下健三, Tange Kenzō; * 4. september 1913 - † 22. marec 2005) bol japonský architekt, držiteľ Pritzkerovej ceny za rok 1987.

Narodil v roku 4. septembra 1913 v Ósake, detstvo a ranú mladosť strávil v meste Imabari na japonskom ostrove Šikoku. V roku 1935 začal študovať architektúru na Tokijskej univerzite, pri rozhodnutí študovať práve tento odbor ho podľa jeho vlastných slov najviac ovplyvnilo zoznámenie sa s dielom Le Corbusiera. Počas vojny začal študovať urbanizmus. V roku 1946 sa na Tokijskej univerzite stal mimoriadnym profesorom a založil Tange Laboratory, kde medzi jeho žiakmi boli napríklad Fumihiko Maki, Arata Isozaki či Kisho Kurokawa. V rokoch 19631974 vyučoval ako profesor na univerzite v Tokiu. Stal sa vyhľadávaným učiteľom na mnohých aj zahraničných univerzitách ako Harvard, Yale, Barkley a pod.

Do svetovej kultúrnej histórie sa zapísal ako architekt a urbanista, ktorý sa podieľal na vzkriesení Japonska po druhej svetovej vojne (vrátane vytvorenia Mierového centra a pamätníka v Hirošime), ale aj ako tvorca nezabudnuteľných zavesených štadiónov tokijskej letnej olympiády či pavilónov pre výstavu EXPO v Osake. Už veľmi skoro sa pokúšal skombinovať avantgardné prúdy s tradičným stavebným umením Japonska, zmiešať západnú a východnú kultúru stavieb. V neskorších 60-tych rokoch sa obracal k internacionálnemu štýlu.

Terminológia
Architektonická dispozícia · Architektonická funkcia · Architektonická kompozícia · Architektonická tvorba · Architektonické sochárstvo · Architektonické tvaroslovie · Architektonický priestor · Architektonický prvok · Architektonický sloh
Nové články
Kačacia fontána · Beemster · D. F. Woudova parná čerpacia stanica · Extravilán · Schemnitz Gallery · Kostol Sant'Agnese in Agone · Kostol Nostra Signora del Sacro Cuore · Kašna · Železničná stanica Kysak · Železničná stanica Margecany · Železničná stanica Trstená · Železničná stanica Kraľovany · Továreň Van Nelle · Zámok Týnec · Rodný dom Majstra Jána Husa · Národný futbalový štadión · City Arena Trnava · Alessandro Mendini · Divadlo Actores · Železničná stanica Trenčín · Železničná stanica Lužianky · Kúpalisko Matadorka · Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha (Ostrihom) · Námestie M. R. Štefánika (Bratislava) · Folies Bergère · Kostol svätého Egídia (Milevsko) · Peter Beňuška · Ivančický viadukt · Rajská zahrada (stanica pražského metra) · Černý Most (stanica pražského metra)
Obrázok týždňa
Fotothek df n-13 0000253.jpg


Sklad prefabrikátov v Nemecku v období 70. rokoch.
Vedeli ste, že...
Tuned mass damper - Taipei 101 - Wikimania 2007 0224.jpg
Zoznamy
Hlavné kategórie
Norman Foster dresden 061110.jpg
GR-acropolis-parthenon.jpg
Acanthusornament, Nordisk familjebok.PNG
2006 Aug 06 025.JPG
1 The Opera House in Sydney.jpg
Architekti

Architekti podľa štýlu · Architekti podľa štátu · Architekti podľa obdobia

Architektúra
Architektúra podľa štátu
Architektonické prvky Dejiny architektúry
Architektúra podľa obdobia
Stavby
Stavby podľa slohu · Stavby podľa typu · Stavby podľa štátu
Jedburgh Abbey03.jpg
London MMB 36 St Swithin's Lane.jpg
Orangerie.jpg
Ephesos Byzantine palace plan.png
Chicago Downtown Aerial View.jpg
Architektonické štýly Stavebníctvo
Konštrukcie · Stavebné materiály
Krajinná architektúra Technické výkresy Urbanizmus

Ostatné: Ekológia v architektúre · Náboženská architektúra · Ľudová architektúra · Architektonická terminológia · Teória architektúry · Ceny za architektúru  · všetky kategórie...

Wikipedia-logo-sk.png Wikipédia:WikiProjekt Architektúra Wikipedia-logo-sk.png
Ostatné portály

Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Avion silhouette.svg Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Celestia.png Slnečná sústava · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis)


Krajiny a regióny