Pteranodon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pteranodon
Pteranodon-sternbergi jconway.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Rad (ordo) Pterosauria
Podrad (subordo) Pterodactyloidea
Čeľaď (familia) Pteranodontidae
Podčeľaď (subfamilia) Pteranodontinae
Rod (genus) Pteranodon
Vedecký názov
Pteranodon
Marsh, 1876
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Pteranodon, čo v preklade znamená okrídlený bezzubec, je vymretý rod pterosaurov, ktorý zahŕňa 2 druhy. Okrem nich poznáme 6 ďalších sporných druhov, ktoré sú pravdepodobne synonymá.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie samca (na obrázku v zelenej farbe) a samice (na obrázku v orandžovej farbe) Pteranodona s človekom
Replika kostry druhu P. longiceps v Americkom prírododvednom múzeu

Pteranodony boli bezzubé a v rozpätí krídel dosahovali 7-10 metrov. Kým paleontológovia neobjavili v roku 1975 pterosaura rodu Quetzalcoatlus, boli považované za najväčších pterosaurov.[1] Pteranodony mali na hlave výrazný kostenný hrebeň. Pravdepodobne ho používali na zlepšenie komunikácie s inými jedincami, pri párení a pravdepodobne aj na zlepšenie leteckých schopností pri love rýb. Tieto pterosaury pravdepodobne trávili väčšinu času plachtením nad vlnami a lovením rýb hrotitým zobákom. Pretože plachtili nízko nad vlnami a vyskytovali sa pravdepodobne hojne v pobrežných oblastiach, zrejme sa stávali korisťou veľkých morských plazov napr. mosasaurov a plesiosaurov. Pteranadony pravdepodobne mali pod zobákom kožený vak, kam počas letu nad vlnami zbierali ryby. Množstvá jeho fosílií ktoré sa našli v Kansase, Alabame, Nebraske, Wyomingu a Južnej Dakote dokazujú, že sa vyskytoval v oblasti, kde v období kriedy pokrývalo väčšinu územia Severnej Ameriky nízke more, čo dokazuje, že sa vyskytoval prevažne v okolí mora.

Rod Pteranodon býva často chybne nazývaný Pterodactylus, čo je však iný, samostatný rod pterosaurov. V skutočnosti Pterodactylus ani nepatrí do tej istej nadčeľade ako Pteranodon, je len členom do toho istého podradu krátkochvostých pterosaurov (Pterodactyloidea), kam patrí okrem pteranodonov aj Quetzalcoatlus.

Pteranodon v populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Pteranodony vystupovali vo filmoch ako Stratený svet: Jurský park, Jurský park 3 a aj v televíznych programoch BBC Prenasledovaný dinosaurami (Chased by Dinosaurs) a Morské príšery (Sea Monsters). Vo filme Jurský park 3 boli obdoby pteranodonov veľmi odlišné od skutočných pteranodonov. Zahŕňali mnohé fyzické a psychické zmeny vrátane ozubeného zobáku, omnoho väčšiu veľkosť a agresivitu.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pteranodon longiceps
  • Pteranodon sternbergi

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LAMBERT, David; NAISH, Darren; WYSEOVÁ, Elizabeth. Dinosaury a život v praveku. Preklad Radim Labuda. Bratislava : Slovart, 2001. ISBN 80-7209-410-6. Kapitola Obojživelníky a plazyy, s. 98-99.