Rosettská doska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:29, 15. december 2007, ktorú vytvoril AlleborgoBot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: oc:Pèira de Roseta)
Rosettská doska v Britskom múzeu
Démotické písmo na doske

Rosettská doska (po fr.: la pierre de Rosette; podľa mesta Rosetta, po arab. ar-Rašíd pri ústí Nílu) je čierna dvojjazyčne popísaná žulová doska, ktorá umožnila dešifrovať egyptské hieroglyfy. Je vysoká 114 cm, široká 71 cm, obsahuje dovedna 166 rozličných znakov.

15. júla 1799 ju našiel v rámci napoleonskej výpravy do Egypta pri opevňovacích prácach pri pevnosti St. Julian francúzsky dôstojník delostrelectva Pierre François Xavier Boussard. Do dosky je vytesaný dekrét kňaza ďakujúceho roku 196 pred Kr. faraónovi Ptolemaiovi V. Epifanovi v troch zhodných nápisoch - dvoch egyptských (v hieroglyfickom a démotickom písme) a jednom gréckom preklade. Ide vlastne o „kópiu“ dekrétu, ktorým synoda zahrnula panovníka poctami v 9. roku jeho panovania. V tom čase bola úradným jazykom v Egypte gréčtina.

Pomocou dosky Jean-François Champollion rozlúštil hieroglyfické písmo, napriek tomu že doska je poškodená práve v časti s hieroglyfmi. Champollion nepracoval s originálom dosky, študoval len kópiu, ktorú zhotovili kresliči.

Doska je od roku 1802 uložená v Britskom múzeu v Londýne, pretože po prehranej námornej bitke pri Abukíre ju museli Francúzi odovzdať Angličanom. Egypťania dosku považujú za súčasť národného bohatstva a chceli by ju získať späť, medzinárodné právo však vtedajšie nálezy už klasifikuje ako vlastníctvo ich dnešných majiteľov.

Externé odkazy