Rudolf Veliký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Rudolf Veliký bol slovenský amatérsky entomológ a jeden zo zakladajúcich členov prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.

Bol v skupine zakladajúcich členov tejto spoločnosti na mimoriadnom valnom zhromaždení dňa 12. marca 1941, kedy boli prijaté i stanovy tejto spoločnosti. Tu bol určený do funkcie kustóda spoločnosti a člena výboru bez funkcie. V čase jej vzniku býval v Žiline.

Počas svojich entomologických aktivít sa venoval hlavne motýľom a to prevažne vretienôčkam (Zygaenidae). Dňa 15. augusta 1942 na šiestej riadnej členskej schôdzi Slovenskej entomologickej spoločnosti referoval o vretienôčkach. Dňa 3. marca 1943 v hoteli Astória na dvanástej riadnej členskej schôdzi Prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline mu bolo určené vykonať entomologický výskum okolia Žiliny. Počas viacerých schôdzi spoločnosti vykonával tiež funkciu zapisovateľa spoločnosti, kedy zastupoval vo funkcii tajomníka spoločnosti Antona Emila Smutného. Dňa 10. októbra 1943 na štvrtej výborovej schôdzi SES v hoteli Astória mu bolo určené, aby dňa 20. decembra 1943 referoval o svojich výsledkoch prieskumu Malej Fatry. Toto bolo aj zrealizované v stanovenom termíne, kedy referoval o svojich výsledkoch zberov za roky 1942 a 1943 na území Malej Fatry.

Počas svojho života pracovne pôsobil v Žiline, kde aj zomrel ešte počas Slovenského štátu, v čase trvania významných aktivít tejto entomologickej spoločnosti.

Jeho zbierka hmyzu sa pravdepodobne nezachovala.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Smutný, A. E.: 1941 – 1945, Zápisnice z činnosti Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline.