Samuel Tešedík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Samuel Tešedík
Samuel Tešedík
slovenský evanjelický kňaz a pedagóg

Narodenie 20. apríl 1742
Alberti, Uhorsko
Úmrtie 27. december 1820 (78 rokov)
Sarvaš, Uhorsko

Samuel Tešedík (maď. Tessedik Sámuel, nem. Thessedik, Teschedik) (* 20. apríl 1742, Alberti (dnes Albertirsa), Uhorsko – † 27. december 1820, Sarvaš, Uhorsko) bol slovenský evanjelický kňaz a kazateľ, zakladateľ odborného školstva a pôdoznalectva v Uhorsku, pokrokový pedagóg, spisovateľ, polyhistor a filantrop. Jeho pôsobnosť významne prekročila hranice slovenskej komunity a v Maďarsku je vnímaný ako významná osobnosť dejín. Svojou pedagogickou a ľudovýchovnou činnosťou nadväzoval na Komenského a nemeckých filantropistov. Rozvíjal novátorskú výchovno-vzdelávaciu činnosť v duchu požiadaviek jozefínskeho osvietenstva.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti svojho otca, sa ako 7 ročný, spolu so svojimi dvomi mladšími súrodencami Máriou Alžbetou, Jánom Kristiánom a matkou Máriou Alžbetou Langovou (pôvodom Bratislavskou Nemkou, dcérou Michaela Langa a Barbary von Scharffenstein, pochádzajúcich z Horného Rakúska) vrátil do jej rodného mesta Prešporku (dnes Bratislava).

Po absolvovaní miestnej základnej školy a evanjelického lýcea v rokoch 1749 - 1767, odišiel študovať na Kalvínske kolégium v meste Debrecín a Sárospatak (Šarišskom Potoku). Teológiu, prírodné vedy, medicínu a práva študoval na nemeckých univerzitách v Erlangene, Jene, Dráždanoch, Halle a Berlíne, kde prišiel do kontaktu s filantropickými pedagogickými prúdmi. Pod vplyvom myšlienok filantropov, sa snažil v prvom rade o zlepšenie podmienok pre vzdelávanie sedliackych detí a chudobnej vrstvy.

Pôsobil ako farár v Šuranoch a potom v Sarvaši od roku 1767 do jeho smrti. Zároveň bol členom Kráľovskej školskej komisie v Bratislave a dekanom a inšpektorom evanjelických škôl v Békešskej stolici. V roku 1779 založil ekonomicko-priemyselný ústav Institutium oeconomicum prvý svojho druhu v Uhorsku a celej Európe, ktorý viedol do roku 1806. Po 10 rokoch od otvorenia, mal ústav 991 študentov, ktorí prišli nielen z Maďarska, ale aj zo zahraničia a záujem o štúdium na škole, neustále rástol. Tešedík sa stal autoritou a jeho ústav bol považovaný za "matku alebo vzorovú školu" pre ostatné školy po celom Uhorsku. Bol inšpiráciou aj pre Grófa Festeticsa, ktorému Tešedík pomohol v roku 1797 založiť školu Georgikon v maďarskom meste Keszthely, ktorá slúžila pre vzdelávanie správcov veľkostatkov maďarskej šľachty.

Aklimatizoval viaceré druhy rastlín a stromov, z ktorých najvzácnejšie sú agáty a moruše, ale aj javor, jelša, topoľ, buk a smrek. Vypracoval spôsob domáceho spracovania hodvábu a chovu húseníc priadky morušovej. Otcom ho nazývajú aj agátové lesy, ktoré počas svojho života vysadil, tiahnúce sa krajinou od juhu Slovenska až po juh Maďarska.

Svoju činnosť rozšíril o problémy týkajúce sa zdravia ľudí, ako napríklad hĺbenie studní poskytujúcich čistú pitnú vodu, výživa roľníkov, životné podmienky, návrh usporiadania mesta, a pomáhal sirotám a chudobným ľuďom.

Cisár Jozef II. Tešedíka a jeho manželku dňa 2. septembra 1789 odmenil zlatou medailou a zlatým prsteňom. Tešedíkov uznávaný inštitút ocenil aj cisár Leopold II. von Habsburg-Lothringen. Jeho škola bola obdivovaná cárskym Ruskom, kam bol cárovnou Katarínou II. dvakrát pozvaný na návštevu do Sankt Peterburgu, aby sa osobne zúčastnil na reforme ruského školstva. Za svoje pokrokové myslenie a zásluhy, bol uhorským kráľom a rakúskym cisárom Františkom II. dňa 17. februára 1809 spolu s rodinou povýšený do šľachtického stavu a jeho rodina dostala erb.

Pre pripomenutie jeho pamiatky, udeľuje od roku 1961 Maďarská agrárna asociácia každoročne pamätnú plaketu Samuela Tešedíka. V Maďarsku sa na jeho počesť udeľujú v oblasti vedy a vzdelávania aj viaceré ceny.

Na jeho počesť bola na južnom Slovensku založená dedina, ktorá nesie názov po jeho mene Tešedíkovo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.