Sanjuansaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sanjuansaurus
Preserved bones of Sanjuansaurus.jpg
Holotyp rodu Sanjuansaurus
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda?
Čeľaď (familia) Herrerasauridae
Rod (genus) Sanjuansaurus
Druh (species) Sanjuansaurus gordilloi
Vedecký názov
Sanjuansaurus gordilloi
Alcober a Martinez, 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sanjuansaurus bol zrejme jedným z najstarších známych mäsožravých dinosaurov (teropódov), blízko príbuzný rodu Herrerasaurus. Žil na severozápadnom území dnešnej Argentíny v období vrchného triasu (asi pred 231,4 miliónmi rokov). Ak skutočne išlo o teropódneho dinosaura, môže predstavovať vôbec najstaršie známe kostrové fosílie tejto skupiny. Holotyp (PVSJ 605) pozostáva z väčšej časti chrbtice, fragmentov kostí končatín, panvy a spodnej čeľuste. Skameneliny boli objavené v sedimentoch súvrstvia Ischigualasto na území rovnomenného provinčného parku.

Kostrová rekonštrukcia
Rekonštrukcia vzhľadu Sanjuansaura

Typový a jediný druh Sanjuansaurus gordilloi bol opísaný paleontológmi O. Alcoberom a R. Martinezom v roku 2010.[1] Druhové meno je poctou hlavnému preparátorovi z múzea v San Juan, Raulovi Gordillovi. Sanjuansaurus žil v rovnakých ekosystémoch ako ďalšie evolučne primitívne dinosaury rodu Chromogisaurus, Eoraptor, Herrerasaurus alebo Panphagia. Bol zrejme aktívnym lovcom živej koristi. Pohyboval sa po dvoch končatinách a mohol byť pomerne dobrým bežcom. So svojím príbuzným hererasaurom zdieľal veľa anatomických znakov a bol mu podobný i veľkosťou - stehenná kosť merala na dĺžku 395 mm, čo zodpovedá celkovej dĺžke tela cez 3 m.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sanjuansaurus na českej Wikipédii.
  1. ALCOBER, Oscar A., MARTINEZ, Ricardo N. A new herrerasaurid (Dinosauria, Saurischia) from the Upper Triassic Ischigualasto Formation of northwestern Argentina. ZooKeys, 2010, roč. 63, s. 55–81. DOI10.3897/zookeys.63.550..