Scramasax

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Scramasax - nordický typ.

Scramasax alebo sax bola sečná „biela“ zbraň Frankov, no pre určité typy saxu aj všeobecne Germánov (Sasov, Vikingov, atď.). Je to krátky jednosečný meč, maximálne 70 cm dlhý, ktorý sa nosil na ľavej strane opaska, ak mal bojovník aj dlhý meč spatu na pravej. Scramasax sa našiel aj v hrobke merovejského kráľa Childericha I. v Tournai. Meč bol určený na boj z blízka a bol rozšírený v období sťahovania národov u Germánov. Predpokladá sa, že Germáni sa ho naučili používať od nomádskych jazdcov kmeňového zväzu Hunov. Pojem scramasax spomína vo svojich análoch historik Gregor Toursky.

Scramasax sa vyrábal v najrôznejších vyhotoveniach, celkom jednoduchý aj bohato zdobený technikou cloisonné s drahokamami. Obvykle bol vyrobený z damascénskej ocele, špeciálnou sendvičovou technikou (zvarkový damask) ako väčšina súdobej produkcie germánskych zbraní. Dosahovala sa tým pružnosť čepelí, ktoré sa tak rýchlo nelámali.

Poznámka: Biela zbraň = s kovovou čepeľou. Čierna zbraň = z kameňa, napr. pazúrik a i. (pozri Portail des armes -fr.wiki)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Encyklopédia archeológie, Bohuslav Novotný, Obzor, 1986, strana 778 - heslo scramasax a strana 812-heslo spata
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Scramasaxe na francúzskej Wikipédii.