Segnosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Segnosaurus
Segno.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Coelurosauria
- Maniraptora
Čeľaď (familia) Therizinosauridae
Rod (genus) Segnosaurus
Druh (species) Segnosaurus galbinensis
Vedecký názov
Segnosaurus galbinensis
Perle, 1979
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Segnosaurus bol rod 6 m dlhého mäsožravého dinosaura (teropóda) z čeľade Therizinosauridae, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupne turón a cenoman, asi pred 98 miliónmi rokov) na území dnešného Mongolska.[1] Rod zahŕňa jediný druh Segnosaurus galbinensis.[2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Hniezdo Segnosaura

Segnosaurus sa vyznačuje úzkou lebkou zakončenou bezzubým zobákom, dlhými trojprstými prednými končatinami so zahnutými pazúrmi, silnými zadnými končatinami a dlhým chvostom. Rovnako ako iné terizinosaury, je pravdepodobné, že i Segnosaurus sa pohyboval zväčša na dvoch končatinách. Horná čeľusť jeho zobákovitej papule bola bezzubá, zatiaľ čo v širokej dolnej čeľusti sa nachádzali malé zuby v tvare listov. O tom, aký spôsob života viedol, sa dodnes dlho diskutuje. Väčšina vedcov sa prikláňa k názoru, že jeho potravu tvorili výlučne termity, ktoré vyhrabával svojimi dlhými prednými končatinami a zbieral dlhým jazykom. Je tiež pravdepodobné, že popritom mohol konzumovať ryby, pretože blízko jeho kostrových nálezov sa našli odtlačky nôh so štyrmi prstami s plávacími blanami.[3] Paleontológ Gregory S. Paul predpokladá, že to bol unikátny bylinožravý teropód, čo naznačuje aj stavba jeho panvy.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Segnosaurus sa objavuje v románe Raptor Red (Červený Raptor) od amerického paleontológa Roberta Bakkera.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LINDSAY, E. Zanno. A taxonomic and phylogenetic re-evaluation of Therizinosauria (Dinosauria: Maniraptora). Journal of Systematic Palaeontology, 2010, roč. 8, čís. 4, s. 503-543. Dostupné online. DOI10.1080/14772019.2010.488045.
  2. PERLE, A.. Segnosauridae - novoe semeistvo teropod is posdnego mela Mongolii. Trudy - Sovmestnaya Sovetsko-Mongol'skaya Paleontologicheskaya Ekspeditsiya, 1979, roč. 8, s. 45 - 55.
  3. WERNER Helmut. 1000 dinosaurov. Preklad Emília Činčurová. Bratislava: Nakladateľstvo Ikar, 2008. Kapitola Teropódy, s. 169. ISBN 978-80-551-1775-1.
  4. BAKKER, Robert. Raptor Red. [s.l.] : Bantam Books., 1995. ISBN 0553575619.