Sherlock (televízny seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sherlock
Sherlock Logo.svg
Slovenský názov Sherlock
Originálny názov Sherlock
Žáner Detektívny
Námet Steven Moffat
Mark Gatiss
založené na práci
Arthura Conana Doyla
Titulná pieseň David Arnold
Michael Price
Krajina Veľká Británia Veľká Británia
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 3
Počet častí 9 (zoznam častí)
Produkcia
Dĺžka časti 90 minút
Vysielanie
Pôvodné 25. júl 2010 - súčasnosť
BBC One
Slovenské 2. január 2013 - súčasnosť
Jednotka
Obsadenie
Externé odkazy
http://www.bbc.co.uk/programmes/b018ttws

Sherlock je britský televízny seriál z produkcie British Broadcasting Corporation. Vytvorili ho Steven Moffat a Mark Gatiss.

Je to súčasná verzia Sherlocka Holmesa z detektívnych príbehov sira Arthura Conana Doyla - v hlavných úlohách Benedict Cumberbatch ako Holmes a Martin Freeman ako doktor Watson. Una Stubbs predstavuje ich domácu, pani Hudsonovú, Zoe Telford Sáru, Watsonovu priateľku, a Rupert Graves detektíva inšpektora Lestrada.

Natáčal sa na viacerých miestach, vrátane Londýna a Cardiffu. Sériu troch dielov odvysielala stanica BBC 1 v júli a auguste roku 2010. Prvá séria, spolu s prvou neodvysielanou verziou a komentármi bola vo Veľkej Británii vydaná na DVD a Blu-ray 30. augusta 2010. Druhú sériu, teda ďalšie tri diely, odvysielala televízia BBC v januári roku 2012. Druhá séria troch 90-minútových epizód bola vo Veľkej Británii vydaná na DVD aj Blu-ray 23. januára 2012. 30. januára 2012 bol vo Veľkej Británii vydaný soundtrack k prvej sérii a 27. februára k druhej sérii. Tretiu sériu vysielala BBC One od 1. do 12. januára 2014.[1] 9. januára 2014 producent Steven Moffat potvrdil štvrtú sériu s tým, že plánujú aj piatu. 2. júla 2014 bolo zverejnené, že medzi tretiou a štvrtou sériou bude odvysielaný špeciál, ktorý sa začne nakrúcať v januári 2015 a bude odvysielaný počas Vianoc 2015.[2]

Prvú sériu s českým dabingom odvysielala ČT 1 v apríli 2011. Na Slovensku seriál začala vysielať verejnoprávna Jednotka 2. januára 2013 v slovenskom dabingu.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné[upraviť | upraviť zdroj]

Vedľajšie[upraviť | upraviť zdroj]

  • detektív inšpektor Greg Lestrade (Rupert Graves)
  • James 'Jim' Moriarty (Andrew Scott)
  • pani Hudsonová (Una Stubbs)
  • Mycroft Holmes (výkonný producent, spolutvorca a scenárista Mark Gatiss)

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série Veľká Británia Finále série Veľká Británia Premiéra série Slovensko Finále série Slovensko Stanica Veľká Británia Stanica Slovensko
1 3 25. júl 2010 8. august 2010 2. január 2013 16. január 2013 BBC One Jednotka
2 3 1. január 2012 15. január 2012 23. január 2013 6. február 2013
3 3 1. január 2014 12. január 2014 6. marec 2014 20. marec 2014
Š 1 25. december 2015

1. séria (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Pôvodný názov Slovenský názov Réžia Scenár Premiéra
Veľká Británia
Premiéra
Slovensko
1
1
„A Study in Pink“ „Štúdia v ružovom“
Paul McGuigan
Steven Moffat
25. júl 2010
2. január 2013
Polícia vyšetruje sériu vrážd, ktoré boli spáchané požitím otrávenými pilulkami. Obrátia sa na detektíva Sherlock Holmesa, ktorý s jeho vynikajúcimi deduktívnymi schopnosťami nájde prvky, ktoré dokazujú, že to bola práca sériového vraha. Medzitým sa Sherlock zoznamuje s Johnom Watsonom, bývalým vojakom v Afganistane, ktorý sa následne stane Sherlockovým spolubývajúcim v byte na Baker Street. John pomaly Sherlocka spoznáva a začína mu veriť, napriek varovaniu, že Sherlock je psychopat. Sherlockov brat Mycroft (hrá Mark Gatiss) požiada Johna Watsona, aby špehoval Sherlock za peniaze, čo Watson odmietne. Po sérii udalostí, človek ktorý je zodpovedný za sériu vrážd, londýnsky taxikár (hrá Phil Davis), že jeho sa zabijú sami hraním hry na spôsob ruskej rulety s dvomi pipulkami, jednou neškodnou a druhou smrteľnou. Watson nakoniec zastrelí taikára, ktorý v jeho posledných sekundách života povie Sherlockovi, že Moriarty je jeho sponzor.
2
2
„The Blind Banker“ „Slepý bankár“
Euros Lyn
Stephen Thompson
1. august 2010
9. január 2013
Holmesov starý priateľ si ho najme, aby mu vyriešil záhadné vlámanie sa do banky v City (Londýn). Sherlock zistí, že symboly, nasprejované na stenách kancelárie v banke, sú kodované správy pre jedného zo zamestnancov banky, ktorého neskôr nájdu mŕtveho v jeho byte. Na ďalší deň sa objavia rovnaké znaky neďaleko miesta vraždy jedného žurnalistu. Holmes a Watson sledujú stopy, ktoré spájajú smrť dvoch zavraždených s čínskym pašeráckym spolkom, ktorý sa snaží získať späť vzácny predmet, ktorý im jeden zo zavraždených ukradol. Eventuálne, Holmes rozlúšti kódovanú správu pomocou starého čínskeho číselného systému Suzhou. Medzičasom sa ale Watson a jeho priateľka stávajú rukojemníkmi čínskych pašerákov. Holmesovi sa podarí Watsona a ženu vyslobodiť, no vodkyňa gangu utečie. Po úteku, vodkyňa gangu kontaktuje svojho nadriadeného, ktorý sa predstaví iniciálom „M.“ a hneď potom je zostrelená sniperom.
3
3
„The Great Game“ „Veľká hra“
Paul McGuigan
Mark Gatiss
8. august 2010
16. január 2013
Mycroft poverí Sherlocka aby vyšetril podozrivú smrť zamestnanca vlády, ktorý pracoval na prísne tajnom projekte obrany, Bruce-Partington Project. Holmes prípad odmietne a prenechá ho Watsonovi, no s Holmesovom sa začne zahrávať kriminálnik, ktorý dá svojim obetiam vesty s výbušninami a stanovuje mu termíny, dokedy má Holmes vyriešiť napohľad nesúvisiace prípady, ako napríklad 24-rokov odložený prípad topánok utopeného chlapca, zmiznutie podnikateľa, vražda televíznej osobnosti a vražda strážcu v galérii „Golemom“. Ako Holmes rieši prípady, nachádza medzi nimi spojitosti. Po vyriešení prípadu civilného zamestnanca, Holmes chce prinútiť neznámeho protivníka aby odhalil svoju totožnosť. Neskôr Holmes a Jim Moriarty sa stretávajú, pričom Moriarty odhalí, že on je zodpovedný za predchádzajúce zločiny.

2. séria (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Pôvodný názov Slovenský názov Réžia Scenár Premiéra
Veľká Británia
Premiéra
Slovensko
4
1
„A Scandal in Belgravia“ „Škandál v Belgravii“
Paul McGuigan
Steven Moffat
1. január 2012
23. január 2013
Mycroft si najme Sherlocka a Johna, aby získali späť kompromitujúce fotografie člena kráľovskej rodiny, ktoré drží v telefóne Irene Adler (hrá Lara Pulver), nemilosrdná dominantná žena, ktorá obchoduje s tajnými informáciami jej bohatých a vplyvných klientov. Sherlockovi sa podarí telefón získať, no zistí, že je v ňom nastražená výbušnina a na odzbrojenie je potrebný kód. Keď Adler zistí, že po nej ide CIA, zmizne a domnelo zomrie, no objaví sa znovu, keď žiada Johna, aby jej doniesol jej telefón od Sherlocka. O pár týždňov neskôr, keď sa situácia ustáli, Adler dostane Sherlocka, aby jej dekódoval správu z telefónu jej ďalšieho klienta. Sherlock tú správu odošle Moriartymu, ktorý ju použije na zmarenie britskej proti-teroristickej operácie. Adler takmer uspeje vo vydieraní Mycrofta, no Sherlockovi sa konečne podarí rozlúštiť heslo od jej telefónu, ktorého skryté informácie ju udržiavali nažive. Na konci sa John od Mycrofta dozvedá, že Irene zabili teroristi v Pakistane, čo však nie je pravda, lebo jej Sherlock pomohol uniknúť tesne pred smrťou.
5
2
„The Hounds of Baskerville“ „Pes baskervilský“
Paul McGuigan
Mark Gatiss
8. január 2012
30. január 2013
Sherlocka a Johna si najme Henry Knight (hrá Russell Tovey), ktorý je traumatizovaný z obdobia, kedy jeho otca zabil hrôzostrašný pes. Ako vyšetrujú Dewerovu úžinu - miesto, kde sa príšera údajne zjavila, ktoré je v blízkosti testovacej oblasti ministerstva obrany, Baskerville - Sherlock a John odhaľujú konšpiráciu, že jeden Baskervilský vedec, doktor Frankland (hrá Clive Mantle), stále pracuje na projekte H.O.U.N.D., teda na výrobe halucinogénneho plynu pre vojenské účely. Sherlock a John zistia, že obluda je obyčajný pes, ktorý sa javí osobám pod vplyvom plynu ako príšera. "Pes", ktorý zabil Henryho otca bol v skutočnosti Frankland, ktorý mal na sebe plynovú masku s červenými priezormi na oči a tričko s logo H.O.U.N.D.-u. Počas konfrontácie v Dewerovej úžine, John a Lestrade psa zastrelia. Frankland sa pokúsi utiecť, no umrie, keď vstúpi do mínového poľa. V poslednej scéne prepúšťa Mycroft Jima Moriartyho z väzenia.
6
3
„The Reichenbach Fall“ „Reichenbašský pád“
Toby Haynes
Stephen Thompson
15. január 2012
6. február 2013
Potom, čo niekoľko prípadov prinesie Sherlockovi slávu, Moriarty naraz vylúpi Tower of London, Bank of England a Pentonville Prison za použitia iba pár riadkov kódu, ktorý prelomí každé bezpečnostné opatrenie. Nechá sa chytiť a je predvedený pred súd. Zaistí si verdikt "nevinný", vyhrážaním sa súdnej porote a navštívi potom Sherlocka a ponúka mi "posledný prípad" na vyriešenie. Moriarty zorganizuje únos detí amerického veľvyslanca, ktoré sa Sherlocka boja potom, čo ich vyslobodí. Tento fakt, spolu s ľahkosťou, s akou Sherlock rieši prípad, z neho spraví hlavného podozrivého. Sherlockovi sa podarí uniknúť pred zatknutím a dozvedá sa, že Moriarty používa iné meno ako herec, ktorého si mal Sherlock údajne najať a zaplavuje tlač tvrdeniami, že Sherlock je podvodník. Stretnú sa na streche nemocnice, kde Sherlockovi Moriarty vysvetlí, že Johna, pani Hudsonovú a Lestrada zavraždí, ak nespácha samovraždu. Po napínavom rozhovore, v ktorom si Moriarty uvedomí, že obaja sú si veľmi podobní a Sherlock urobí všetko, len aby jeho priateľov nezabil, Moriarty sa zabije, aby prinútil Sherlocka urobiť to isté. Sherlock zavolá Johnovi, prizná sa, že je podnodník (čomu John neverí). John sa ho snaží presvedčiť, aby zišiel zo strechy dole. Sherlock sa s Johnom rozlúči a potom skočí zo strechy. John a pani Hudsonová sa stretnú na Sherlockovom pohrebe aby sa s ním posledný kráť rozlúčili. V poslednom zábere sa Sherlock zďaleka prizerá.

3. séria (2014)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Pôvodný názov Slovenský názov Réžia Scenár Premiéra
Veľká Británia
Premiéra
Slovensko
7
1
„The Empty Hearse“ „Prázdne máry“
Jeremy Lovering
Mark Gatiss
1. január 2014
6. marec 2014
8
2
„The Sign of Three“ „Znamenie troch“
Colm McCarthy
Stephen Thompson, Steven Moffat & Mark Gatiss
5. január 2014
13. marec 2014
9
3
„His Last Vow“ „Posledná prísaha“
Nick Hurran
Steven Moffat
12. január 2014
20. marec 2014

Špeciál (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

Špeciálna časť má byť odvysielaná na Vianoce 2015.

No. # Pôvodný názov Slovenský názov Réžia Scenár Premiéra
Veľká Británia
Premiéra
Slovensko
10
„TBA“ „TBA“
Douglas Mackinnon
Mark Gatiss & Steven Moffat
25. december 2015
TBA

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MELLOR, Louisa. Sherlock series 3 starts on January the 1st [online]. Den of Geek, 29.11.2013. Dostupné online. (po anglicky)
  2. MUU, John Kevin. Sherlock Season 4: All The Latest News On The Release Date, Spoilers And Announcements Of The 4th Season Of Sherlock [online]. Hallels, 1.8.2014. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]