Siamosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Siamosaurus
Siamosaurus.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Čeľaď (familia) Spinosauridae
Rod (genus) Siamosaurus
Druh (species) Siamosaurus suteethorni
Vedecký názov
Siamosaurus suteethorni
Buffetaut a Ingavat, 1986
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Siamosaurus bol rod mäsožravého dinosaura (teropóda), žijúceho v období spodnej kriedy na území dnešného Thajska. Presná veľkosť tohto živočícha nie je známa, ale odhaduje sa, že dorastal do dĺžky až 9 metrov. Typový a zároveň jediný druh, Siamosaurus suteethorni, bol formálne opísaný Buffetautom a Ingavatom v roku 1986. O tomto kriedovom mäsožravcovi sa vie len veľmi málo, keďže je známy len podľa niekoľkých zubov, pripomínajúcich zuby Spinosaura.

Habitat[upraviť | upraviť zdroj]

Analýza izotopu kyslíka (Romain Amiot et al., 2010) zubu Siamosaura ukázala pravdepodobný sklon k vodnému spôsobu života. Pomery izotopu zo zubnej skloviny Siamosaura a ďalších spinosauridov (Spinosaurus, Baryonyx a Irritator), boli podrobené porovnánaniu s izotopovým zložením súčasných dravcov, korytnačiek a krokodílov. Podľa štúdii bol pomer izotopu kyslíka bližšie k tým, aké majú súčasné korytnačky a krokodíly a podľa autorov si Siamosaurus mohol vyberať medzi pozemnými a vodnými biotopami, kde sa delil o potravu s veľkými krokodílmi, resp. ďalšími veľkými mäsožravcami.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. AMIOT, R., BUFFETAUT, E.; LECUER, C.; WANG, X.; BOUDAD, L.; DING, Z.; FOUREL, F.; HUTT, S.; MARTINEAU, F.; MEDEIROS, A.; MO, J.; SIMON, L.; SUTEETHORN, V.; SWEETMAN, S.; TON, H.; ZHANG, F. a ZHOU, Z. Oxygen isotope evidence for semi-aquatic habits among spinosaurid theropods. Geology, 2010, roč. 38, čís. 2, s. 139 - 142. DOI10.1130/G30402.1.
  2. BUFFETAUT, E., INGEVAT, R. Unusual theropod dinosaur teeth from the Upper Jurassic of Phu Wiang, northeastern Thailand. Rev. Paleobiol., 1986, roč. 5, s. 217 - 220.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Siamosaurus [online]. The Dinosaur Encyclopaedia, [cit. 2012-01-20]. Dostupné online. (anglicky)