Skialpinizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Skialpinistická obuv

Skialpinizmus je zimný šport, ktorý je kombináciou extrémneho lyžovania a horolezectva. Po horolezeckom výstupe nasleduj spravidla strmý a exponovaný zjazd, preto je skialpinizmus často považovaný za najťažšiu horolezeckú disciplínu. Modernou odnožou skialpinizmu je lyžiarska turistika, čo je v praxi zimná turistika po nenáročných trasách s použitím lyží, stúpacieho viazania a stúpacích (tuleních) pásov. Skialpinizmus, či už klasický, pretekársky alebo rekreačný, si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu a základnú skialpinistickú výstroj.

Tento zimný šport je rozširený po celom svete, avšak najvačšiu popularitu má v Európe. Kolískami skialpinizmu sú klasické horské mestačká ako Chamonix vo Francúzsku a Zermatt vo Švajčiarsku.

Medzi najväčšie nebezpečenstvá, ktoré hrozia skialpinistom sú snehové lavíny. Preto by mal kažý skialpinista ovládať náuku o snehu, zásady bezpečného pohybu v lavínami ohrozenom teréne ako aj záchranu obete zasypanej lavínou.

Skialpinizmus ako šport sa delí na viacero karegórií. Z nich dve najrozšírenejšie formy sú rekreačný a pretekársky.

Na Slovensku sa skialpinizmus vykonáva vo viacerých pohoriach, no najvhodnejšie podmienky sú vo Vysokých, Západnych a Nízkych Tatrách. Popularitu získava aj v Malej a Veľkej Fatre.


Výstroj[upraviť | upraviť zdroj]

Základná výstroj potrebná na skialpinizmus sú lyže so skialpinistickým viazaním, skialpinistické topánky, palice, tulenie pásy. Výstroj na náročnejšie túry vo voľnom teréne zahŕňa aj prilbu, lavínový vyhľadávač, lavínovú sondu, lopatu na sneh, mačky, prípadne 1-2 čakany.


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Blog o skialpinizme

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]