Sova obyčajná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Sova lesná
Sova lesná
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Vtáky Aves
Podtrieda (subclassis) Pravé vtáky Ornithurae
Nadrad (superordo) Letce Neognathae
Rad (ordo) Sovy Strigiformes
Podrad (subordo) Sovy Strigi
Čeľaď (familia) Sovovité Strigidae
Rod (genus) Sova Strix
Druh (species) Sova lesná Strix aluco
Vedecký názov
Strix aluco
Linnaeus, 1758
Rozšírenie sovy lesnej.
Rozšírenie sovy lesnej.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sova obyčajná alebo sova lesná (lat. Strix aluco) je druh vtáka z čeľade sovovité (Strigidae).

Poznávacie znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Sova lesná (Strix aluco)

Sova s mimoriadne veľkou hlavou (dĺžka tela je 370 mm, krídla 299 mm, chvosta 165 mm)/*má chrbát/* tmavý až sivohnedý. Z brušnej strany je žltohnedá s pozdĺžnymi tmavými škvrnami. Vyskytuje sa vo dvoch farebných formách: sivej a hrdzavo-hnedej. Počas letu je nápadná veľká hlava a krátky zaokrúhlený chvost, široké a pomerne krátke krídla. Nočný druh. Let má ľahký. Ozýva sa hlasitým "kúiit, kjuvik". V čase párenia je to hvizd, "kuu, hu huuuuuuuuh" (klesavé ú) a húkanie "hú hú hú".

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Stály vták. Žije v miešaných i listnatých lesoch, najmä v okrajových zónach od nížin až do vyšších polôh. Hniezdi v dutinách stromov i v opustených hniezdach vrán a dravých vtákov, často i v skalnatých výklenkoch, dierach, v komínoch a korunách stromov. V marci znáša 4 – 5 bielych vajec veľkosti 47 x 39 mm. Živí sa menšími stavovcami (cicavcami, vtákmi, obojživelníkmi) i hmyzom. Inkubačný čas trvá 30 dní, výchova mláďat v hniezde 30 – 35 dní. Sovy majú veľmi veľké oči, vďaka ktorým vidia aj potme, a to 10-krát lepšie ako ľudia.[chýba zdroj] Ich oči sú však nehybné a aby mohli vidieť, čo sa okolo nich deje, musia krútiť hlavou. Dokážu nehlučne zaskočiť svoju obeť. Do svojich ostrých zahnutých pazúrov chytajú malé zajace a myši.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa pravidelne po celom území v listnatých lesoch až do výšky 1 100 m. Vzácnejšie sa objavuje i v okolí ľudských sídiel.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Pre užitočnosť je chránená celý rok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]