Stanislav Jevgrafovič Petrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stanislav Petrov
rod. Станисла́в Евгра́фович Петро́в

Narodenie 1939
Profesia vojak

Stanislav Jevgrafovič Petrov (rusky: Станислав Евграфович Петров; * 1939) je ruský podplukovník Sovietskych vzdušných obranných síl vo výslužbe. 26. septembra 1983 bol hlavným dôstojníkom vo veliteľskom centre OKO (satelitný systém varujúci pred odpalom jadrových hlavíc) keď systém nahlásil odpal v USA. Petrov usúdil že táto správa je falošným poplachom. Toto rozhodnutie mohlo zabrániť mylnému odvetnému nukleárnemu útoku na USA a jeho západných spojencov. Neskoršie vyšetrovanie naozaj potvrdilo, že satelitný systém sa pokazil.

Incident[upraviť | upraviť zdroj]

Sú isté pochybnosti ohľadom úlohy, ktorú zohralo Petrovove rozhodnutie pri zabránení vzniku nukleárnej vojny. Podľa dokumentov Ruskej federácie je nukleárna odveta vždy založená na viacerých zdrojoch, ktoré potvrdzujú útok. Incident však odhalil chybu v sovietskom systéme varovania. Petrov tvrdí, že za svoj čin nebol ani potrestaný ani odmenený.

Ak by Petrov nahlásil prilietajúce americké rakety, jeho nadriadení mohli spustiť útok proti Spojeným štátom, čim by urýchlili nasledovnú jadrovú odpoveď zo strany USA. Petrov vyhlásil, že ide o falošný poplach. Neskôr bolo zjavné, že mal pravdu – žiadne rakety sa nepribližovali a počítačový systém bol pokazený. Následne sa zistilo, že chybné hlásenia boli spôsobené nezvyčajným sklonom slnečných lúčov na horných vrstvách oblakov a satelitoch Molniya orbits, chyba bola neskôr opravená krížovými referenciami na geostacionárnom satelite.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stanislav Petrov na anglickej Wikipédii.