Stanislav Jevgrafovič Petrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Stanislav Petrov)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Stanislav Petrov
rod. Станисла́в Евгра́фович Петро́в

Narodenie 1939
Profesia príslušník raketových vojsk

Stanislav Jevgrafovič Petrov (rusky: Станислав Евграфович Петров; * 1939) je ruský podplukovník Sovietskych vzdušných obranných síl vo výslužbe. 26. septembra 1983 bol hlavným dôstojníkom vo veliteľskom centre OKO (satelitný systém varujúci pred odpalom jadrových hlavíc) keď systém nahlásil odpal v USA. Petrov usúdil, že táto správa je falošným poplachom. Toto rozhodnutie mohlo zabrániť mylnému odvetnému nukleárnemu útoku na USA a jeho západných spojencov. Neskoršie vyšetrovanie naozaj potvrdilo, že systém varovania pred jadrovým úderom mal poruchu.

Incident[upraviť | upraviť zdroj]

V noci na 26. septemrba 1983 mal Petrov službu ako výkonný dôstojník veliaceho bodu Serpuchov-15 v Kalužskej oblasti asi 100 km od Moskvy. V priebehu noci systém varovania pred nepriateľským útokom jadrovými zbraňami varoval, že z amerických základní došlo k vypusteniu jadrových zbraní. Petrov analyzoval situáciu a zistil, že systém zachytil odpal iba z jednej z amerických základní jadrových medzikontinentálnych rakiet a aj tu bolo zistených iba niekoľko odpálených rakiet. Vzhľadom na to, že nešlo o plošný úder všetkými zbraňami zhodnotil, že sa pravdepodobne jedná iba o falošný poplach.

Existujú niektoré pochybnosti ohľadom úlohy, ktorú zohralo Petrovove rozhodnutie pri zabránení vzniku nukleárnej vojny. Podľa dokumentov Ruskej federácie je nukleárna odveta vždy založená na viacerých zdrojoch, ktoré potvrdzujú útok. Incident však odhalil chybu v sovietskom systéme varovania. Petrov tvrdí, že za svoj čin nebol ani potrestaný ani odmenený.

Ak by Petrov nahlásil prilietajúce americké rakety, jeho nadriadení mohli spustiť útok proti Spojeným štátom, čim by urýchlili nasledovnú jadrovú odpoveď zo strany USA. Petrov vyhlásil, že ide o falošný poplach. Neskôr bolo zjavné, že mal pravdu – žiadne rakety sa nepribližovali a počítačový systém v danom prípade zlyhal. Následne sa zistilo, že chybné hlásenia boli spôsobené nezvyčajným sklonom slnečných lúčov na horných vrstvách oblakov, chyba bola neskôr opravená krížovými referenciami na geostacionárnom satelite.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stanislav Petrov na anglickej Wikipédii.