Summer Glauová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Summer Glau
Summer Glau at Golden Apple Comics 2008.jpg
Celé meno Summer Lyn Glau
Narodenie 24. júl 1981 (33 rokov)
San Antonio, Texas, USA

Summer Lyn Glauová (* 24. júl 1981, San Antonio, Texas, USA) je americká herečka a tanečníčka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď vyrastala blízko pri mexickej hranici,nemá latinskomaerické korene. Jej predkovia sú pôvodom z Nemecka, Írska, či Škótska. Má dve mladšie sestry Christie a Kaitlin.Jej matka je učiteľka a otec „general contractor“

Ako veľmi hanblivé dievča, začala tancovať v piatich rokoch. Cítila sa pohodlnejšie keď mohla predviesť svoje umenie bez rozprávania. Tancovala vďaka štipendiu, doma ju niekoľko rokov trénovala mama Mari, takže tancovala vlastne stále. Trénovala a vystupovala ako klasická balerína, ale tiež skúšala tango a flamenco. Počas teenage kariéry vystupovala v Majestic Theatre v predstaveniach ako „Le Bourgeois Gentilhomme, The Happy Widow, Peer Gynt or Paint Your Wagon.“

Tancovala až po nepríjemné zranenie nohy,ktoré si vyžiadalo určitú dobu na vyliečenie. Počas doliečovania navštívila príbuzných v Los Angeles a pri tej príležitosti si vyskúšala svoju prvú roľu. Krátko na to,učinila rozhodnutie presťahovať sa do Los Angeles a pracovať ako herečka a tanečníčka.

Jej prvá televízna rola bola v,dnes už klasickom, seriáli Jossa Whedona Angel, síce len vedľajšia, ale už tu ukázala svoj herecký talent a taktiež zužitkovala roky baletu. Krátko na to ju Wheddon obsadil do svojej novej epickej sci-fi/western série Firefly ako veľmi traumatizovanú River Tam. Keď bola séria zrušená objavila sa vo viacerých známych seriáloch ako Odložený prípad, CSI, 4400.

Vďaka obrovskému úspechu predaja DVD boxu série Firefly a veľkej podpore fanúšikov, vzniklo v roku 2005 pokračovanie pod názvom Serenity.Summer si zopakovala „svoju“ River Tam a dostala niekoľkonásobne viac priestoru. Kvôli filmu musela prejsť 6 mesačným výcvikom. Vďaka svojmu tanečnému nadaniu a úžasnej flexibilite bol vymyslený nový bojový štýl priamo pre ňu. 90% kaskadérskych kúskov zvládla sama. Za túto rolu dostala Saturn Award (Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe) a SFX Award (Najlepšia herečka).

V roku 2006 hrala hlavné úlohy v dvoch odlišných filmoch. Najprv dcéru Vincenta Ventresca v sci-fi komédii Mamut, kde bojovala proti mimozemšťanmi infikovanému mamutovi. Celé sa to točilo v Louisiane a Bukurešti. Neskôr hrala dvojičku Miky Boreem v horore Initiation of Sarah (remake hororu z roku 1979). Za obidve role bola kritikmi pochválená a v roku 2007 vyšli tieto filmy na DVD.

V tom istom roku si strihla postavu schizofrenickej Tess Doerner v tretej sérii známeho televízneho seriálu 4400. Jej postava sa pekne rozvíjala,takže sme mohli vidieť viac z jej hereckého umenia. Ako „Crystal Burns“ účinkovala v druhej sérii seriálu Špeciálne Komando. Počas šiestich epizód v tejto, pre ňu, odlišnej úlohe opäť poodhalila niečo nové zo svojho nadania. Taktiež ukázala fanúšikom svojho priateľa, texaského herca Daniela Wislera, ktorý bol jejím priateľom aj na pľaci.

V roku 2007 sa opäť vrátila na pár častí ku 4400 a potom začala pracovať na seriály Terminator: The Sarah Connor Chronicles, v úlohe terminátorky Cameron. Za túto rolu získala Saturn Award a bola nominovaná na Scream Award.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Angel (2002) - prima ballerina
 • Firefly (2003) - River Tam
 • Odložený prípad (Cold Case) (2003) - Paige Pratt
 • Sleepover (2004) - predavačka lístkov
 • C.S.I.: Kriminálka Las Vegas (2004) - Mandy Cooper
 • Serenity (2005) - River Tam
 • Mamut (Mammoth) (2006) - Jack
 • The Initiation of Sarah (2006) - Lindsey Goodwin
 • The Unit (2006-2007) - Crystal Burns
 • 4400 (The 4400) (2006-2007) - Tess Doerner
 • Terminator: The Sarah Connor Chronicles (2008) - Cameron Phillips

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]