Tatra 700

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tatra 700, model´96
Tatra 700, model´97

Tatra 700 (1996 – 1998) je posledným osobný automobil vyrobený v Kopřivnici. Uzavrela dlhú sériu osobných automobilov Tatra, ktorá začala už v roku 1897 automobilom Präsident.

Tatra 700 konštrukčne nadväzovala na svoju predchodkyňu Tatru 613, po ktorej zdedila nielen technickú koncepciu so vzduchom chladeným motorom uloženým nad hnanou zadnou nápravou, ale dá sa povedať, že bola aj posledným vývojovým variantom tohto automobilu, aj keď už s iným označením.

Karoséria T700 teda tiež vychádzala z karosérie T613 navrhnutej ešte v rokoch 1968 – 69 talianskou firmou Carrozzeria Vignale, do výrazne omladenej podoby ju však upravil tentoraz britský dizajnér Geoff Wardle, ktorý sa pokúsil o zaoblenie pomerne hranatých tvarov predošlého modelu zároveň so zohľadnením niektorých dizajnérskych prvkov starších typov vozidiel Tatra (napr. chromovaný ovál v prednej časti karosérie inšpirovaný podobným prvkom u T603). V roku 1996 navrhol ešte menšie vzhľadové korekcie hlavne zadnej časti karoséria a prístrojovej dosky aj kopřivnický rodák, akademický sochár Jiří Španihel.

Vozidlá boli sprvu vybavované motormi 3 495 cm³ o výkone 147,6 kW (200 k), neskôr alternatívne aj motormi 4 360 cm³ s výkonom 172 kW (233 k), odlišujúcimi sa však hlavne lepšími hodnotami v priebehu krútiaceho momentu. Motory boli vybavené sekvenčným vstrekovaním paliva riadeným elektronickou jednotkou od britskej firmy GEMS. Prevodovka bola päťstupňová.

Verejnosti bola prvýkrát T700 predstavená 9. apríla 1995 na veľkolepej prezentácii v pražskom hoteli Hilton. Vozidlo však firme neprinieslo očakávaný obchodný úspech, nakoľko ani nové tvary karosérie a luxusnejšie vybavenie interiéru nedokázali vykompenzovať v tej dobe už výrazne zastarané technické riešenie vozidla pri pomerne vysokej cene vynútenej malosériovým charakterom výroby. Určitý vplyv tu zohral aj v tej dobe stále pretrvávajúci záporný imidž osobných vozidiel Tatra, ktoré si verejnosť spájala s ich typickými dlhoročnými výhradnými užívteľmi – pohlavármi diktátorskej Komunistickej strany ČSSR. Z týchto dôvodov bola v roku 1998 výroba typu Tatra 700 definitívne zastavená.

Určitou zaujímavosťou medzi vozidlami T700 bola výroba jedného vozidla s karosériou kupé a so skráteným rázvorom, vybaveného upraveným motorom 4 479 cm³ o výkone až 294 kW pri 7 500 ot/min, ako aj špeciálne pretekárske vozidlo Ecorra Sport V8, taktiež vychádzajúce z konštrukcie T700 a dosahujúce údajne rýchlosť až okolo 320 km/h.

Celkovo bolo vyrobených iba niečo cez 60 ks vozidiel T700, ktoré sa tak ihneď stali objektom záujmu zberateľov vozidiel, ako aj obdivovateľov značky Tatra. Vzhľadom na túto skutočnosť je cena ojazdených vozidiel stále držaná na pomerne vysokej úrovni.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]