The Walking Dead (televízny seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Walking Dead
The Walking Dead 2010 logo.svg
Slovenský názov Walking Dead
Originálny názov The Walking Dead
Žáner Dráma
Horor
post-apokalyptický
Námet Frank Darabont
Krajina USAUSA
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 5
Počet častí 59 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent Frank Darabont
Gale Anne Hurd
David Alpert
Robert Kirkman
Charles H. Eglee
Glen Mazzara
Scott M. Gimple
Greg Nicotero
Tom Luse
Dĺžka časti 42-45 minút
Produkčná spoločnosť AMC Studios
Circle of Confusion
Darkwood Productions
Valhalla Motion Pictures
Vysielanie
Pôvodné 31. október 2010 - súčasnosť
AMC
Slovenské 23. máj 2012 - súčasnosť
Plus
Obsadenie
Externé odkazy
Oficiálna webstránka AMC
Webstránka Plus
Fansite

The Walking Dead je americký post-apokalyptický hororový dramatický televízny seriál. Vytvoril ho Frank Darabont na základe komixovej predlohy The Walking Dead. Momentálne sa vysiela jeho piata séria. Hlavný hrdina šerif Rick Grimes (Andrew Lincoln), ktorý sa prebudí z kómy do post-apokalyptického sveta, kde dominujú mäsožravé zombie chce nájsť svoju manželku a syna. Pritom stretáva mnoho ďalších preživších.

The Walking Dead bol prvýkrát vysielaný na AMC 31. októbra 2010 v Spojených štátoch. Na základe príjmu AMC z tohto seriálu, objednala stanica druhú sériu s 13 epizódami. Dve epizódy do konca druhej série stanica oznámila, že seriál sa vráti s treťou sériou. 21. decembra 2014 AMC obnovila seriál pre štvrtú sériu, ktorá mala premiéru 13. októbra 2013. Dňa 29. októbra AMC potvrdila piatu sériu The Walking Dead, ktorá mala premiéru 12. októbra 2014. 7. októbra 2014 stanica obnovila seriál na šiestu sériu.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Walking Dead prináša príbeh o následkoch apokalypsy, ktorá zmenila ľudí na „chodcov“ (ako v seriáli nazývajú zombie) a sleduje príbeh skupinky ľudí, ktorí prežili a cestujú naprieč USA a snažia sa nájsť si nový domov, bez hôrd zombie. Skupinu vedie Rick Grimes, ktorý bol v starom svete policajným dôstojníkom. Čím väčšmi je ich situácia bezútešnejšia, tým viac ich vôľa prežiť núti robiť takmer čokoľvek, aby zostali nažive.

Séria 1 (2010)[upraviť | upraviť zdroj]

Zástupca šerifa Rick Grimes sa prebúdza v nemocnici, potom čo bol postrelený pri policajnom zásahu.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Aktuálne[upraviť | upraviť zdroj]

 • Rick Grimes (Andrew Lincoln), policajt, ktorý sa na nemocničnom lôžku zobudil do sveta plného hrôzy a smrti. Jeho prvoradým cieľom je ochrániť skupinu a to akýmikoľvek prostriedkami. Stal sa vodcom, na ktorého sa všetci spoliehajú, aj keď on sám má neraz o sebe pochybnosti. Navyše okrem nemŕtvych musí bojovať aj s vlastnými démonmi vo svojom vnútri, čo mu ide omnoho horšie, ako likvidácia zombie. Rick dokáže byť neohrozeným vodcom, ale aj zlomenou troskou.
 • Glenn Rhee (Steven Yeun) sa s Rickom spoznal v Atlante, odkiaľ mu pomohol utiecť pred hordami chodcov. Je expertom na nepozorované vniknutie sa a únik z objektov. Jeho schopnosti vyhýbať sa chodcom mu neraz zachránili život, ale počas pobytu v Rickovej skupine sa musel naučiť aj nekompromisnému likvidovaniu. Na farme sa zaľúbil do Hershelovej dcéry Maggie a odvtedy tvoria pár. Glenn je veľmi citlivý, ale dlhý boj o prežitie na ňom zanechal stopy.
 • Carl Grimes (Chandler Riggs) vyrastá vo svete, ktorému vládnu chodci. Syn Ricka a Lori musel teda predčasne dospieť, naučiť sa strieľať a prijímať zodpovednosť za bezpečnosť ostatných. Začína sa čoraz viac podobať Rickovi, nielen v tom, že je odhodlaný urobiť všetko, aby skupina zostala nažive, ale aj v chladnokrvnom uvažovaní.
 • Daryl Dixon (Norman Reedus) spolu s bratom Merlom okrádali na ceste pocestných, keď sa však pridali k Rickovej skupine, Daryl začal byť zodpovednejší a stal sa z neho platný tímový hráč. Od malička bol zvyknutý pohybovať sa v lese a loviť, majstrovsky narába s puškou aj kušou. Napriek tomu, že sa zmenil k lepšiemu, k svojmu násilníckemu bratovi je stále lojálny. Dokáže podrezať krk živému i mŕtvemu protivníkovi, ale aj na jeho prekvapenie je schopný aj citov. Má totiž slabosť pre Carol.
 • Carol Peletier (Melissa McBride) si toho v živote vytrpela dosť a to nemusela prísť ani zombie apokalypsa. Roky musela znášať bitky od manžela a keď zomrel, aj tak za ním smútila. Potom prišla ešte tvrdšia rana, keď sa stratila jej dcéra Sophia a nakoniec ju našli už premenenú v Hershellovej stodole. Ťažké rany osudu ju zocelili, život v skupine jej dáva novú silu a dokonca začína znovu niečo cítiť aj vo svojom boľavom srdci k Darylovi.
 • Maggie Greene (Lauren Cohan), najstaršia Hershelova dcéra si aj vo svete plnom utrpenia našla vo svojom srdci miesto pre lásku. Zamilovala sa do Glenna a ten jej city opätuje. Maggie je špičkovou jazdkyňou na koni a časom sa naučila excelentne ovládať aj pušku. Medzi otcom a dcérou už dlho panovalo napätie, vzťah s Glennom to ešte zhoršil, no obaja si nakoniec opäť našli cestu k sebe.
 • Michonne (Danai Gurira), tajomná Amazoka s katanou, o jej minulosti nevie nikto takmer nič. Ujala sa zúfalej Andrey, ktorú našla v lese po útoku na Hershelovu farmu. Iba vo dvojici sa im podarilo prežiť zimu a bez nej by bola Andrea už dávno mŕtva. Michonne je extrémne opatrná, nedôverčivá a najradšej by zostala iba s Andreou. Okolnosti a spoločný nepriateľ ju však priviedli do Rickovej skupiny.
 • Tyreese (Chad Coleman) o jeho minulosti sa toho veľa nevie, len to, že žil v Jacksonwille na Floride spolu so svojou mladšou sestrou, Sashou.Mali suseda menom Jerry, ktorý mal na záhrade bunker, a tam sa schovávali, až kým im nedošli zásoby. Miloval Karen, avšak prišiel o ňu v časti "Infected". Jeho obľúbená zbraň je sekera.

Zosnulé[upraviť | upraviť zdroj]

 • Shane Walsh (Jon Bernthal) bol Rickov kolega v úrade šerifa. Keď vypukla apokalypsa a Rick ležal v kóme v nemocnici, Shane pomohol Lori a Carlovi zachrániť sa.
 • Lori Grimes (Sarah Wayne Callies) si myslela, že jej manžel Rick zomrel v nemocnici. Po čase preto skončila v náručí Rickovho kolegu Shanea. Keď sa Rick opäť ako zázrakom objavil, vrátila sa k nemu a znovu si museli hľadať cestu k sebe. Nikdy ju však poriadne nenašli a nedopomohlo k tomu určite ani Lorino tehotenstvo. Navyše, keď si nie je istá, koho dieťa vlastne je. Aj napriek okolnostiam sa vždy snaží byť dobrou matkou a oporou.
 • Andrea (Laurie Holden) na vlastné oči videla, ako sa jej sestra mení na zombie. Dokázala sa však spamätať, aj keď vo svojom vnútri stvrdla. Pri chaotickom úteku z Hershelovej farmy zostala sama, blúdila v lesoch a našťastie narazila na Michonne, s ktorou dokázala prežiť. Nevzdala sa nádeje, že nájde svojich priateľov, najviac však túži po bezpečnom mieste, kde mohla žiť a nemusela neustále utekať.
 • Merle Dixon (Michael Rooker), Darylov brat je azda najtvrdší a najbrutálnejší chlapík medzi živými a možno aj medzi mŕtvymi. Merle sa dokázal vyslobodiť z pút tak, že si odrezal ruku a prežil aj v nekompromisnom svete chodcov. Pracoval pre Guvernéra ako chlap na špinavú prácu.
 • Hershel Greene (Scott Wilson), bývalý veterinár poskytol na svojej farme útočisko Rickovi a jeho ľuďom. Po tragickom útoku chodcov na ich domov zostal spolu s dcérami s Rickom. Hershel stále smúti za svojimi blízkymi ale tento svet ho prinútil stať sa pragmatikom. Ilúzie a náprave tejto katastrofy už hodil za hlavu a neváha použiť zbraň. V prvom rade mu však záleží na bezpečnosti dcér Maggie a Beth. Skupina často využíva jeho znalosti medicíny. PS:Zomrel v S04E08.
 • Phillip Blake/Guvernér (David Morrissey), samozvaný vodca komunity v opevnenom mestečku Woodbury. Kedysi bol obyčajným úradníkom, po ktorom vrieskal mladší šéf, teraz je spasiteľom a zábezpekou poriadku v chaose. Má mnohé temné tajomstvá a hoci navonok pôsobí ako dobrák, neštíti sa brutality. Hoci sa snaží chrániť svojich spoluobčanov naozaj príkladne, v prvom rade má vlastné ciele.
 • Beth Greene (Emily Kinney) je najmladšia dcéra Hershela Greena.

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj Zoznam častí seriálu The Walking Dead
Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série USA Finále série USA Premiéra série Slovensko Finále série Slovensko Stanica USA Stanica Slovensko
1 6 31. október 2010 5. december 2010 23. máj 2012 20. jún 2012 AMC Plus
2 13 16. október 2011 18. marec 2012 27. jún 2012 22. august 2012
3 16 14. október 2012 31. marec 2013 14. marec 2013 11. apríl 2013
4 16 13. október 2013 30. marec 2014 21. november 2013 26. máj 2014
5 16 12. október 2014 TBA TBA TBA TBA

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál bol nominovaný na viaceré ocenenia, z ktorých niektoré aj získal. V roku 2010 bol nominovaný na prestížnu cenu Zlatý glóbus v kategórii najlepší dramatický seriál. Získal ocenenie AFI TV Award 2010 ako najlepší seriál roka. V roku 2010 získal jednu cenu Saturn Award od Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films v USA a v 2011 dve. Za mejkap postáv získal cenu Emmy Award v roku 2011 aj 2012.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]


[upraviť | upraviť zdroj]