Trpasličia eliptická galaxia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Galaxia M 110 v pravom spodnom rohu, vyššie galaxia M 31, okolo ktorej M 110 obieha. Medzi galaxiami je vidieť značný rozdiel vo veľkosti.

Trpasličia eliptická galaxia (dEs) sú eliptické galaxie, ktoré sú oveľa menšie ako ostatné. Ich označenie je dE, sú dosť časté v skupinách galaxií a kopách. Väčšinou sú sprievodcami iných galaxií.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Jedným z najbližších eliptických trpaslíkov je galaxia M110 (tiež známa ako NGC 205), ktorá je satelitom galaxie Andromeda. Bola objavená francúzskym lovcom komét Charlesom Messierom v roku 1773. Až do roku 1944 to bola jediná známa trpasličia eliptická galaxia, no potom Walter Baade potvrdil, že NGC 147 a NGC 185 sú členy Miestnej skupiny galaxií a to tým, že ich oddelil od jednotlivých hviezd. V roku 1950 boli tieto galaxie objavené aj v Kope galaxií Panna a Kope galaxií Formax.

Porovnanie s veľkými eliptickými galaxiami[upraviť | upraviť zdroj]

Trpasličie eliptické galaxie majú modrú Absolútnu hviezdna veľkosť v rozsahu -18 mag < M < -14 mag, ktorá je slabšia ako pri veľkých eliptických galaxiách. Zatiaľ čo povrchový jas veľkých eliptických galaxií je dobre popísaný v Hubblovej schéme, dEs majú exponenciálne klesajúci povrchový jas.

Dve hypotézy pôvodu[upraviť | upraviť zdroj]

Trpasličie eliptické galaxie môžu byť prvotnými objektami. Podľa v súčasnosti preferovanej teórie Modelu Lambda-CDM, malé objekty (skladajúce sa z temnej hmoty a plynu) sú prvé, ktoré sa formujú. Kvôli ich vzájomnej gravitačnej príťažlivosti sa niektoré objekty zrazia a spoja, čím vytvoria viac masívnejšie objekty. Nasledujúce ďalšie zrážky vedú k vytvoreniu ešte masívnejších objektov. Tento proces splynutia sa v galaxiách deje aj dnes a nazýva sa "hierarchické splývanie". Ak je táto hypotéza správna, tak trpasličie galaxie môžu budovať časti dnešných obrovských galaxií.

Alternatívna hypotéza hovorí, že dEs môžu byť pozostatkami špirálových galaxií, ktoré mali malé množstvo objektov, a získali zaguľatený tvar kvôli opakovaným gravitačným interakciám s obrovskými galaxiami vo vnútri kopy galaxií. Tento proces zmeny morfológie galaxie interakciou sa nazýva "galaktické týranie". Dôkazy pre túto novšiu hypotézu boli objavené na hviezdnych diskoch a špirálových ramenách špirálových galaxií. Podľa tejto hypotézy sú disky a ramená upravenou verziou pôvodných hviezdnych diskov a ramien. Podobne malé zvyšky diskov a ramien sa nachádzajú v "týraných" dEs.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dwarf elliptical galaxy na anglickej Wikipédii.