Václav I. (Čechy, kráľ)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Václav I. (kráľ))
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Václav I.
Václav I. (Čechy, kráľ)
český kráľ

Narodenie 1205
Praha, Česko
Úmrtie 23. september 1253
Králův Dvůr, Česko

Václav I. (* 1205, Praha – † 23. september 1253, Králův Dvůr), zvaný tiež Jednooký, bol český kráľ od roku 1230.

Bol synom Přemysla I. Otakara, českeho kráľa (1198 – 1230) a Konštancie Uhorskej. Nadviazal na otcove politické úspechy a dokázal zúročiť jeho zisky. Počas jeho vlády české krajiny doháňali v hospodárskej aj kultúrnej sfére oneskorenie za vyspelejšími oblasťami južnej a západnej Európy.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Od detstva bol zvláštny – neurotický, možno psychický chorý. Miloval potulky hlbokým lesom a vášnivo lovil. Pri jednej loveckej akcii nešťastne prišiel o jedno oko. Zvláštne znie informácia kronikárov o tom, že kráľ Václav neznášal zvuk kostolných zvonov. Vyvolával u neho kruté bolesti hlavy a akési záchvaty podobné epilepsii. Preto kdekoľvek sa objavil, tam počas jeho prítomnosti museli všetky zvony zmĺknuť. Podľa lekárov je to choroba nazývaná idiosynkracia – t. j. zvýšená precitlivenosť voči určitým frekvenciám zvukového vlnenia.

Jednooký Václav I. otvoril dvere Čiech dokorán novému gotickému slohu, chcel byť naozajstným rytierom, podľa všetkých pravidiel, a podporoval všetky rytierske rády, obrady a turnaje. V gotickom slohu bol vystavaný nový ženský kláštor sv. Františka, ktorého abatišou sa stala Václavova sestra Anežka, ktorá bola roku 1989 vyhlásená za svätú.

K výraznému zlepšeniu ekonomických pomerov prispela tzv. kolonizácia, spojená s premenou lesov a močiarov na úrodné polia. Kolonizácia trvala dlhý čas, prakticky až do polovice 14. storočia Jej súčasťou tiež bolo zakladanie miest ako stredísk remeselníckej a obchodnej činnosti. Zatiaľ čo na kolonizácii vidieka sa podieľalo české etnikum a početní prisťahovalci z preľudnených nemeckých oblastí, rozvoj veľkých miest súvisel predovšetkým s aktivitou nemeckého živlu. Platilo to tiež aj o Pražskom podhradí, ktorého pravá strana (neskôr Staré mesto Pražské) obdržalo po roku 1230 mestské práva, ako aj výsadu obohnať areál hradbami.

Mimoriadneho významu dosiahla, vďaka vtedy výdatným strieborným baniam, Jihlava. Nemecký bol aj ráz Václavovho okolia. K najobľúbenejším hradom Václava I. patril Zvíkov. Nechal ho vybudovať francúzskymi staviteľmi v novom gotickom slohu. A navyše práve na Zvíkove, do veže nazývanej Markomanka, dal uložiť všetky korunovačné klenoty.

Počas jeho vlády napadli stredoeurópske štáty výbojne tatárske kmene. Keď vyplienili Rusko, dali sa ďalej na západ. A keď sa dostali do Sliezska, kráľ Václav I. vytiahol s vojskom na pomoc svojmu švagrovi, sliezskemu vojvodovi Henrichovi II. Pobožnému, ale prišiel neskoro. Vojvoda bol útokom tatárskej hory zaskočený v bitke pri Legnici, jeho vojsko bolo zmasakrované a vojvodove telo zostalo ležať na bojisku bez hlavy. Lovci lebiek boli bohatší o ďalšiu významnú trofej.

Václav sa pokúsil Tatárov dohnať, ale tí zmizli, ako by sa pod nimi zem zľahla. Rozdelili sa na drobné potôčiky a tie tiekli cez Moravu. Nezdržovali sa obliehaním hradov a opevnených miest, išlo im iba o to, aby dokonale vyplienili krajinu, pobrali korisť a ozdobili sa „skalpmi“. Ako by ich už nič nemohlo zastaviť.

Ku koncu vlády zlomil povstanie syna Přemysla II. Otakara, ktorého časť šľachty zvolila za mladšieho kráľa. Princ síce na čas skončil vo väzení, ale jeho dejinná chvíľa sa už nezadržateľne blížila.

Václav I. Jednooký zomrel 23. septembra 1253 na svojom dvore v Počáplích a je pochovaný na pražskom Starém Městě v kláštore na Františku (opuková hrobka pod podlahou kostola).

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Václavovou manželkou bola od roku 1224 Kunhuta Švábska (1200 – 1248), s ktorou mal päť detí:

Genealógia[upraviť | upraviť zdroj]

Vladislav II.
* asi 1110
† 18. január 1174
  Judita Durínska
* asi 1135
† 9. september po 1174
  Belo III.
* asi 1148
† 24. apríl 1196
  Anežka de Châtillon
* 1154
† 1184
         
     
  Přemysl Otakar I.
* asi 1155
† 15. december 1230
  Konštancia Uhorská
* 1181
† 6. december 1240
 
     
   
Kunhuta Švábska
* asi 1200
† 13. september 1248
OO   1227
Václav I.
* 1205
† 23. september 1253
                   
                   
                   
Vladislav Český
 * 1227
 † 3. január 1247
 
Přemysl Otakar II.
 * asi 1233
† 26. august 1278
 
Božena Česká Anežka
 † 1268
 
dcéra

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Václav I. na českej Wikipédii.