Vanguard 1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 06:16, 16. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 20 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q676802))
Vanguard 1

Vanguard 1 (po slovensky Predvoj) bola v poradí druhá americká družica, skonštruovaná v roku 1957 a vypustená 17. marca 1958. Pôvodne mala byť prvou družicou Zeme, avšak predbehol ju Sputnik 1. Mala veľkosť grapefruitu a hmotnosť 1,475 kg. Slúžila ako technologická družica.

Technické parametre družice

Bola to hliníková guľa s priemerom iba 162,5 mm, z ktorej vyčnievalo 6 antén. Na povrchu družice sa nachádzali slnečné batérie. Vnútro družice obsahovalo vysielač napájaný slnečnými článkami, chemické (ortuťové) batérie, vysielač napájaný chemickými batériami a dva termistory na sledovanie teploty družice.

Prvý štart, prvý neúspech

Prvý štart programu Vanguard s označením Vanguard TV3 bol ohlásený na 3. decembra 1957. Avšak pre nepriaznivé počasie bol štart odložený na 6. decembra. Po odpočítaní posledných sekúnd sa však raketa vzniesla do vzduchu len niekoľko metrov nad zemou a potom sa zrútila v plameňoch a oblakoch dymu. Tento neúspech sledovala celá Amerika na obrazovkách svojich televízorov a novinári dali neúspešnej družici prezývku "Kaputnik".

Na obežnú dráhu sa dostala družica Vanguard až 17. marca 1958. Jej prístroje sa odmlčali až v roku 1965. Za svoju dlhú životnosť sa môže poďakovať práve slnečným batériám.

Zaujímavosti

  • Bola to prvá družica, ktorá získavala elektrickú energiu pomocou slnečných batérií
  • Je to najstarší kozmický odpad vo vesmíre, dodnes obieha okolo Zeme a predpokladá sa, že zanikne za 300 rokov. Môže za to jej vysoká eliptická dráha (654 x 3 969 km).

Pokračovatelia

USA vypustili do vesmíru aj ďalšie družice typu Vanguard.

Externé odkazy