Vitruviánsky muž

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vitruviánsky muž
Vitruvian.jpg
Základné informácie
Autor Leonardo da Vinci
Rok cca 1490
Rozmery 34,4 × 25,5 cm
Galéria

Vitruviánsky muž je pravdepodobne najslávnejšia ilustrácia Leonarda da Vinci. V tejto práci použil obraz i text na vyjadrenie myšlienky a teórie Vitruvia, rímskeho architekta prvého storočia a autora „De architectura libri X“. Vitruviove myšlienky, prezentované Leonardom, formovali základ teórií renesančného umenia a architektúry.

Vo svojom pojednaní Vitruvius diskutoval vlastnú symetriu a proporcie vo vzťahu k budovaniu chrámov. Architekt veril, že proporcie a miery ľudského tela, ktoré bolo božsky vytvorené, boli dokonalé a správne. Navrhol preto, že správne postavený chrám by mal odrážať a vzťahovať sa na časti ľudského tela. Poznamenal, že ľudské telo môže byť symetrické, vpísané do kruhu i štvorca, táto myšlienka ovplyvnila jeho architektonickú prax.

Leonardova ilustrácia Vitruvia je perokresba mužskej postavy tušom, ktorého natiahnuté končatiny sa dotýkajú obvodu kruhu a okraja štvorca. Jeho pupok sa nachádza presne v strede kruhu. Tu je zmena perspektívy v práci. Je statická v štruktúre, ale dynamická v zobrazení pohybu živého človeka. Ručne písaný text obklopuje kresbu postavy.

Rôzni umelci a architekti považujú ilustráciu Vitruviovej teórie za prioritnú pre Leonarda, ale da Vinciho kresby sa líšia od predošlých prác v tom, že mužská postava má dve rôzne pozície v rámci rovnakého obrazu. Je súčasne v kruhu a štvorci, pohyb a živosť zosobňujú aktívne ruky a nohy. Leonardova postava vyzerá ako živá bytosť s nepoddajnými vlasmi.

Text, ktorý obklopuje postavu parafrázuje Vitruviusove teórie. Je zrejmé, že da Vinci napísal text po vytvorení výkresu, pretože slová sú šité na mieru obrysy kruhu a štvorca. Prítomnosť textu legitimuje obraz, orgán Vitruvius vysvetľuje, prečo Leonardo vytvoril výkres. Obraz je však len ilustrácia textu. Význam diela spočíva v prepojení medzi obrazom a slovom.

Vitruviánsky muž je obrazom da Vinciho názoru na ľudské proporcie a architektúru. Cieľom tejto ilustrácie je zhromaždiť názory na umenie, architektúru, anatómiu človeka a symetriu v jednom výraznom obraze. Týmto da Vinci pripomína význam, ktorý nebolo možné vytvoriť len prostredníctvom slov, alebo len obrázku.

Význam vitruviánskeho muža spočíva v jasnom odraze myšlienky svojej doby. Ukazuje nadšenie pre Vitruviusove teórie medzi da Vincim a jeho súčasníkmi.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]