Vladimír Vůjtek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Vladimír Vůjtek (1947))
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vladimír Vůjtek
Slovensko slovenský hokejový tréner

Narodenie 17. máj 1947 (66 rokov)
Klimkovice, Česko

Vladimír Vůjtek (* 17. máj 1947, Klimkovice) je bývalý český hokejista moravskej národnosti, ktorý po ukončení aktívnej kariéry pôsobí ako tréner. Od roku 2011 je trénerom slovenskej reprezentácie.

Trénerské úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Hráčska kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Trénerská kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenská reprezentácia[upraviť | upraviť zdroj]

17. augusta 2011 sa stal trénerom slovenskej reprezentácie, keď nahradil Glena Hanlona.[1] Na MS 2012 jeho mužstvo vybojovalo senzačné strieborné medaily, keď vo štvrťfinále porazilo Kanadu 4:3 a v semifinále Česko 3:1. Vo finále prehralo s Ruskom 2:6.

Vůjtek v priebehu sezóny 2012/13 navždy vyradil z reprezentácie obrancu Petra Podhradského (98 zápasov, strieborná medaila) a útočníka Ladislava Nagya (66 zápasov, zlatá a bronzová medaila), lebo odmietli niekoľko pozvánok na prípravné turnaje.

Na MS 2013 nominoval obrancu Vladimíra Mihálika, ktorý nehral pravidelne ani vo svojom klube. Slovensko sa na poslednú chvíľu prebojovalo do štvrťfinále, v ktorom prehralo s domácim Fínskom 3:4, pričom po prvej tretine prehrávalo už 0:3. Za stavu 3:3 v tretej tretine poslal Vůjtek na ľad štvrtý útok neskúsených hráčov, ktorí inkasovali štvrtý gól. Tri minúty pred koncom pri veľkom tlaku Slovenska fínsky hráč vyhodil puk na zakázané uvoľnenie, čo znamenalo, že fínske mužstvo nemohlo striedať. Vůjtek si však vzal oddychový čas, umožnil súperovým hráčom na ľade oddýchnuť si a pri následnej hre bez brankára sa ubránili bez väčších problémov.[2] Podľa Vůjteka mužstvo na turnaji splnilo svoj cieľ. [3]

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho manželka Magdaléna pochádza zo Slovenska. Spolu majú syna Vladimíra, ktorý po ukončení aktívnej kariéry pôsobí ako hráčsky agent a dcéru Šárku, ktorá sa vydala za slovenského hokejistu Róberta Petrovického.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Novým trénerom slovenských hokejistov je Vůjtek. pravda.sk, 17.8.2011. Dostupné online.
  2. Slováci prehrali s Fínmi 3:4, rozhodla prvá tretina. sme.sk, 16.5.2013. Dostupné online.
  3. Tréner Vůjtek: Na olympiádu pôjdu hlavne hráči z NHL. sme.sk, 17.5.2013. Dostupné online.